CHP’li Özel’den Fakıbaba’ya Sert Tepki

CHP’Lİ ÖZEL’DEN TARIM BAKANI FAKIBABA’YA ÇOK SERT TEPKİ:
“UTANMADAN ÜZÜM 4 TL DİYE AÇIKLAMA YAPTI. PES DOĞRUSU! BAKAN BEY KEŞKE MANİSA’YA HİÇ GELMESEYDİNİZ.”
-üzüm-2 CHP'li Özel'den Fakıbaba'ya Sert Tepki CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’den Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın üzüm fiyatını açıklamasına çok sert tepki geldi. CHP’li Özel yaptığı açıklamada “Yıllar önce üzümün 5-6 TL’ye satıldığı Manisa’mıza Bakan geliyor, 4 TL fiyat açıklıyor. Olacak iş değil. Keşke gelmeseydi, keşke hiç fiyat açıklamasaydı daha iyiydi. Çiftçi böyle zulüm görmedi, böyle haksızlık görmedi! Pes doğrusu. Çiftinin elindeki umudu bitirdiniz, belini büktünüz. Bakanlar değişti, üzüm fiyatı için söz verenler değişti ama çiftçinin, bağcının derdi değişmedi. Biz söylemekten usandık, onlar çiftçinin gözüne baka baka söz vermekten, yalan söylemekten utanmadılar.” dedi.

CHP’li Özel’in açıklaması şöyle:
“Manisa’da yaklaşık 750 bin dekar bağ alanı var ve 40 binden fazla aile geçimini üzümden sağlıyor. Onlarca işletmede binlerce işçi üzüm sektöründe istihdam ediliyor. Biz yıllardır söylemekten usandık, onlar çiftçinin yüzüne bakıp yalan söylemeye utanmıyorlar.
Çekirdeksiz kuru üzüm memleketi Manisa’mıza önceki gün Tarım Bakanı geldi. Fiyat ve rekolte tahmini açıkladı. Bakan bey, 9 numara üzüm için 4 TL dedi, rekolte tahminini de 310 bin ton diye duyurdu.

Bayramdan önce kilosu 5.40 TL olan üzüm bayramdan sonra 3,70 TL’ye, 3.50’lere kadar düştü. Yıllar önce üzümün 5-6 TL’ye satıldığı Manisa’mıza Bakan geliyor, 4 TL fiyat açıklıyor. Olacak iş değil. Keşke gelmeseydi, keşke hiç fiyat açıklamasaydı daha iyiydi. Çiftçi böyle zulüm görmedi, böyle haksızlık görmedi! Pes doğrusu.

Şimdi geçen senelerden zaten boynu bükük olan çiftçinin umudunu yok ettiniz. Belini büktünüz. Bağ bozumu zamanı üzümün fiyatı biraz düşük olur. Haftalar geçtikçe yükselir.
Fiyatı düşük bulan üretici şayet dayanabilir, alacaklıları bekletebilirse üzümünü depoya kaldırıyordu. Böylelikle üretimden gelen güç, tüccardan, ihracatçıya ve yurt dışındaki tüketiciye kadar tüm silsileyi zorluyordu. Bakan bey bu yıl o ihtimali de ortadan kaldırdı. Çiftçinin son umudunu da tüketti.

Bakan Bey bu fiyatın Cumhurbaşkanının talimatıyla verildiğini söylüyor. Saray’dan karar diye çiftçiye çıka çıka zulüm çıkıyor, haksızlık çıkıyor, pes dedirten 4 TL çıkıyor. Saray’ın şapkasından rantçıya rant, zengine müjde çiftçiye çıka çıka tavşan çıkıyor.

MAZOT MARİNADAKİNE 1,5 MANİSA’DAKİNE 4,5 TL

Üzüm 5 TL iken mazotun 3 TL olduğunu, bugün ise dolardaki düşüşe rağmen, mazotun 4,60 TL’ye çıktığını Bakan bey bilmiyor mu, Cumhurbaşkanı bilmiyor mu? Mazot marinadakine 1,5, Manisa’dakine 4,5 TL. Marinadaki pahalı yatların ucuz mazot kullandığını, tarladaki traktörün türlü vergilerle fiyatı şişirilmiş akaryakıt tükettiğini, dekar başına verilen mazot desteklerinin ise çiftçi için hiçbir anlam ifade etmediğini bakan bey bilmiyor olabilir mi?

Gübreden KDV kaldırıldıktan sonra fiyatların zerre miktar gerilemediğinden Tarım Bakanlığı’nın habersiz olma ihtimali var mı?

Her konuda anketler yaparak sürekli kamuoyu eğilimini ölçen, daha sonra da eğilime göre söylem geliştiren hükümetin, çiftçinin her geçen yıl artan mazot, gübre, işçilik, ilaç vb. masraflarından haberinin olmadığı düşünülebilir mi?

Keşke hiç fiyat açıklamasaydınız, zahmet etmeseydiniz. Üstelik tam olarak rekolte bilinmediği için fiyatların 4 TL’nin de üzerine çıkması ihtimali vardı. Zaten bu yıl için öngörülen rakam ortalama 4,50 TL idi.

İşte Bakan bey gelerek, Saray’dan aldığı talimatı çiftçiye okudu ve bir otelde yaptığı toplantı ile o ihtimali ortadan kaldırdı.
Madem ki geldiler, fiyat açıkladılar ama ellerine yüzlerine bulaştırdılar şimdi bu hatadan dönmeleri için açık davette bulunuyoruz: çıkın ve piyasadan devletin 200 bin ton üzüm alacağını ve daha sonra da bu üzümü 5 TL’den piyasaya arz edeceğini, eğer üzüm elde kalırsa okul ve kışlalarda dağıtacağını açıklayın. Bakın o zaman fiyatlar nasıl fırlayacak. Diyecekler ki ‘bunu yapamayız, serbest piyasa ekonomisine çok aykırı’ O zaman niyetiniz neydi buraya gelirken ey AKP? Üzüm yemek mi, bağcıyı dövmek mi? Eylül başında Manisa’ya geleceğini, fiyat açıklayacağını ve devletin üzüm alımı yapacağını bağıra bağıra ilan etseydin. Bu hamle bile üzümün fiyatını 4.50’nin üzerine fırlatmaya yeterdi de artardı bile. Şu yapılan iş bilmezliğin ta kendisidir. Şimdi yurt dışındaki üzüm alıcıları Fakıbaba’ya teşekkür ve üstün hizmet nişanı hazırlıyordur.

İşte yıllardır çiftçiye reva gördükleri bu. Üzüm üreticisinin belini büktünüz. Üreticiyi kaderine terk ettiniz. Dolu vurdu don vurdu üreticinin yüzüne bakmadınız.
Elektrik girdilerini ödeyemedi, ilaç parasını, gübreyi mazotu karşılayamadı, bankalardan hacizlik oldu, iflasın eşiğine düştü, üreticiyi görmediniz.
Meclis’ten bas bas bağırdık. Onlarca soru önergesi, araştırma önergesi, kanun teklifi verdik. Komisyonlarda çıktık anlattık. Bakanlar değişti, üzüm fiyatı için söz verenler değişti ama çiftçinin, bağcının derdi değişmedi. Yıllardır değişmeyen bir tek şey var: AKP çiftçiye verdiği sözleri tutmuyor.
Önceki senelerde “üzüm 3,5 liranın altına düşerse getirin ben alacağım” diyen siyasetçilerin yerinde şimdilerde yeller esiyor. Bakanlar, milletvekilleri değişiyor ancak çiftçinin derdi yıllardır bitmiyor, çilesi dinmiyor. Bakan’ın yaptığı bu açıklama ciddiyetsiz, yakışıksız, izansız ve yetersizdir. Konunun takipçisiyiz ve üzümü, üzüm üreticisinin sorunlarını Meclis ve Türkiye gündemine taşıdık. Her yerde anlatmaya, AKP’nin çiftçiye söylediği yalanları ifşa etmeye devam edeceğiz. Ayrıca amacı üzüm yemek değil bağcıyı dövmek olanlardan da elbet hesap soracağız!