CHP Öğretmenlerin Mali Haklarında Köklü Değişiklik İçin Harekete Geçti

CHP ÖĞRETMENLERİN MALİ HAKLARINDA KÖKLÜ DEĞİŞİKLİK İÇİN HAREKETE GEÇTİ

CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZGÜR ÖZEL, ÖĞRETMENLERE 3.600 EK GÖSTERGE VE MAKAM TAZMİNATI VERİLMESİNE İLİŞKİN OLARAK HAZIRLADIĞI YASA TEKLİFİNİ TBMM BAŞKANLIĞINA VERDİ

13043565_1353258624714296_4041360112823924880_n CHP Öğretmenlerin Mali Haklarında Köklü Değişiklik İçin Harekete GeçtiTEKLİF YASALIŞIRSA HEM, ÇALIŞAN ÖĞRETMENLERİN HEM DE EMEKLİ ÖĞRETMENLERİN MAAŞ VE AYLIKLARINDA 1.000 LİRAYA YAKIN ARTIŞ YAŞANACAK.

 

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, öğretmenlere 3.600 ek gösterge ve makam tazminatı verilmesi için kanun teklifi verdi. Teklifin yasalaşması halinde hem çalışan hem de emekli öğretmenlerin maaş ve aylıklarında 1000 liraya yakın artış sağlanacak.

///

25 YILLIK ÖĞRETMENİN MAAŞI 3 BİN 450 LİRAYA ÇIKACAK

Özel, öğretmenlerin ek gösterge ve tazminatlarının artırılması ve makam tazminatı verilmesine ilişkin olarak hazırladığı 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına ilişkin yasa teklifini TBMM Başkanlığına sundu.  Teklifle, öğretmenlere uygulanan ek göstergenin 3.000’den 3.600’e kadar çıkarılması öngörülüyor.

Öğretmenlere ayrıca makam tazminatı ve buna bağlı olarak temsil tazminatı verilmesi öngörülen düzenlemeden hem çalışan öğretmenler hem de emekli olan öğretmenler yararlanacak.   Ek gösterge artışı ve makam ve temsil tazminatı verilmesiyle, 1 inci derecenin 4 üncü kademesinden emekli olacak bir öğretmen, emekli bir genel müdür yardımcısı seviyesine yakın aylık alacak. Halen ortalama 1.770 lira civarında olan emekli öğretmen aylığı 2. 600 liraya kadar yükselecek.  Eşi çalışan ve çocuk yardımı almayan, halen çalışan 25 yıllık bir öğretmenin 2.580 lira civarında olan net maaşı da bu düzenlemeyle 3.450 liraya yaklaşacak.

 

ÖĞRETMENLİK CAZİP HALE GETİRİLECEK

Yasa teklifinin gerekçesinde, ülkenin geleceği olan gençlerin emanet edildiği öğretmenlerin, hem çalışırken hem de emekliliklerinde zor ekonomik koşullarda yaşadıkları ifade edildi.  Öğretmenlerin, “bir yandan ülkenin çocuklarına iyi bir gelecek hazırlamaya çalışırken diğer yandan kendi ailesi ve çocuklarının geçimlerini sağlamak için hayat mücadelesi verdikleri” vurgulanan gerekçede şöyle denildi:

“Son yıllarda yapılan anketlere göre öğretmenlerimizin önemli bir kesimi ekonomik ve sosyal durumları nedeniyle toplumdaki itibarlarının azaldığını düşünmektedir. Öğretmenlerimizin yüzde 82 gibi önemli bir kısmı Türkiye’de öğretmenlik yapmaktan memnun olmadıklarını belirtmektedir. Önemli bir kısmı kredi kartına ve bankalara borçlu olup, çoğu borçlarını borçla ödemektedirler. Gelecekleri için tasarruf yapamamaktadır. Bunlar öğretmenliği cazip bir meslek olmaktan uzaklaştırmaktadır.”

 

 

Yasa teklifiyle ayrıca halen memur sendikaları ile hükümet arasında iki yılda bir imzalanan toplu iş sözleşmesiyle öğretmenlerin eğitim öğretim tazminatlarında yapılan artışın kalıcı hale getirilmesi de öngörüldü. Teklifin gerekçesinde öğretmenlere toplu sözleşmelerle verilen aylık 237 liralık eğitim öğretim tazminatının yasal dayanağa kavuşturularak kalıcı hale getirilmesinin amaçlandığı belirtildi.

 

ÖZEL: “BU YIL 24 KASIM BURUK GEÇMESİN!”

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada yasa teklifinin eğitim sisteminde önemli bir dönüşümün başlangıcı olacağını ve ülkemizin geleceğinin nitelikli ve kaliteli bir eğitim kadrosu ve buna dayalı olarak gençlerin alacağı çağdaş eğitime bağlı olduğunu belirtti. Özel yaptığın açıklamada;

 

“Bugün öğretmenlerimizin üçte ikisi geçinebilmek için ek iş yapmak zorunda kalıyor ve öğretmenlerimizin %80’i borçlu durumda. Bugün binlerce öğretmenimiz artık daha fazla çalışıyor ve büyük geçim sıkıntısı yaşıyor. Ülkemizde öğretmenlerin aldığı ücretler dünyadaki meslektaşlarına oranla çok daha düşük. Biz bu kanun teklifi ile öğretmenlerimizin mali sorunlarının kısmen de olsa giderilmesini ve öğretmenlik mesleğini daha cazip hale getirmeyi amaçladık. Çünkü bu ülkenin geleceğini ellerinde tutan, bu ülkenin kalkınmasını, gelişmesini borçlu olduğu öğretmenlerimiz bunu fazlasıyla hak ediyor. Hiç değilse, bu yılki 24 Kasım’ı öğretmenlerimiz buruk geçirmesin istiyoruz. Bizler onlara minnettarız ve bu teklifin tüm siyasi partiler tarafından Meclis’te de kabul edilmesi için çalışacağız.” dedi.