CHP’den AKP’li Ünal’a Sert Tepki

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in, AK Parti Ankara Milletvekili Aydın Ünal’ın dünkü köşe yazısında, CHP’yi terör örgütleri arasında yazdığını belirterek tepki göstermesi üzerine Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, bunun kabul edilemez olduğunu söyledi.
TBMM Genel Kurulunda, Sağlık, Bilim, Sanayi ve Teknoloji ile Avrupa Birliği Bakanlıklarının 2017 yılı bütçe görüşmelerinde, AK Partili Ünal’ın dünkü köşe yazısı gündeme geldi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Ünal’ın dünkü, “Terör: Kim kimdir” başlıklı köşe yazısında, CHP’yi de terör örgütü olarak sıraladığını söyledi. Ünal’ın değerlendirmelerinin akılla, mantıkla, izanla bağdaşmayacağını savunan Özel, bunları üzülerek okuduklarını belirtti. Özel, değerlendirmelerin partilerine yönelik haksızlık, hadsizlik, vicdansızlık, siyasi ahlaksızlık olduğunu söyledi.

ÖZGÜR ÖZEL’DEN AYDIN ÜNAL’A SERT TEPKİ
ÖZGÜR ÖZEL: “AKIL ALMAZ YAKLAŞIM”

Özel, bu yazıyı, AK Parti Grup Başkanvekili ve Bakan’a da ilettiğini, hukuki, yasal haklarını arayacaklarını ifade ederek, “Bu herhangi bir köşe yazısı değil. AKP’ye ideoloji tarif eden, sağdaki kendi okuruna, seçmenine istikamet veren, partimize karşı yapılan haksız saldırıları hedef göstermeleri organize ve koordine eden, bir akıl almaz yaklaşım. AKP Grubuna ve Hükümete soruyorum; bu hadsizliğin, haksızlığın, vicdansızlığın, ahlaksızlığın neresinde duracaklar, karşısına mı geçecekler arkasında mı duracaklar?” dedi.

“SİYASİ AHLAKSIZLIKTIR”

Özel konuşmasında şunları söyledi:

“Bugün, Yeni Şafak gazetesinin bugünkü sayısını elimize aldığımızda, Adalet ve Kalkınma Partisinin Ankara Milletvekili, geçmiş dönemlerde Başbakan ve Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı yapmış, Adalet ve Kalkınma Partisinin Kurucu Genel Başkanının “O benim dilim, sözüm, aklımın yarısı.” dediği Aydın Ünal’ın terör sözlüğü gibi bir yazı kaleme alıp, “Terör: Kim kimdir?” diye, sırasıyla “DEAŞ, PKK, DHKP-C, Fetullahçı terör örgütü, PYD” dedikten sonra aynı dizin içinde Cumhuriyet Halk Partisini bir terör örgütü olarak sıraladığını ve içeriğinde de bırakın kabul edilmesini, akılla, mantıkla, izanla bağdaşmayacak değerlendirmelerde bulunduğunu üzülerek okuduk. Bu değerlendirmeler en hafif deyimle partimize haksızlıktır, hadsizliktir, vicdansızlıktır, bir siyasi ahlaksızlıktır.
Bu bahsettiğim yazıyı biraz önce Adalet ve Kalkınma Partisinin Sayın Grup Başkan Vekiline ve Hükûmetin değerli temsilcisi Sayın Bakana da biraz önce ilettim. Elbette hukuki, yasal haklarımızı arayacağız. Bu, herhangi bir köşe yazısı değil. Bu, AKP’ye ideoloji tarif eden, sahadaki kendi okuruna, seçmenine istikamet veren, partimize karşı yapılan haksız saldırıları, hedef göstermeleri organize ve koordine eden bir akıl almaz yaklaşım.

Şimdi buradan soruyorum AKP Grubuna ve sayın Hükûmete: Bu hadsizliğin, bu haksızlığın, bu vicdansızlığın, bu ahlaksızlığın neresinde duracaklar; karşısına mı geçecekler, yoksa arkasında mı duracaklar?
15 Temmuz akşamı aşağıda bir sığınakta bu Parlamentonun iradesini, bir bildiriyi kaleme alırken AKP adına eline kalemi verdikleri Aydın Ünal -biz de orada Cumhuriyet Halk Partisi adına kalemi tuttuk- Cumhuriyet Halk Partisinin darbeye, teröre, FETÖ’ye tavrını o gün gördü. Dün burada, hem de içerik olarak bu ülkenin beklediğinin çok gerisinde, sadece ve sadece “Acaba bir ayrıma gider miyiz?” diye ortaya koydukları yaklaşıma karşı CHP’nin teröre karşı tavrını gördü. Sayın Bakanlar okudular. Şimdi, bu ahlaksızlığın, bu hadsizliğin, bu haksızlığın, bu siyasi namussuzluğun yanında, arkasında mı duracaklar, yoksa karşısında mı olacaklar? Bu açıklamayı beklemek hakkımız.”

BAKAN ÖMER ÇELİK: “AKP’Lİ VEKİLİN YAZISI KABUL EDİLEMEZ”

CHP’li Özel’in soru üzerine söz alan Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik de CHP’nin, Türkiye’nin ana muhalefet partisi olduğuna işaret ederek, CHP’nin 15 Temmuz darbe girişimine karşı milli iradenin yanında durduğunu, dün de teröre karşı ortak bildiriye imza attığını anımsattı.
Çelik, bu nedenle CHP’nin, terör örgütlerinin sayıldığı listede yer almasının doğru olmadığını, kabul edilemeyeceğini, meşru bulmadığını vurguladı.
Çelik, şöyle konuştu:” CHP’nin veya herhangi bir partinin, demokratik eleştiri içinde, çeşitli politikaların eleştirilmesiyle, herhangi bir terör örgütü listesinin içinde şu veya bu değerlendirme içinde yan yana yazılması aynı şekilde değerlendirilemez. Bu ne kadar inciticiyse CHP’nin incinmesini doğru buluyorum, anlayışla karşılıyorum ve bu yaklaşımı reddediyorum.”

HAMZAÇEBİ: ÇİRKİN, YAKIŞIKSIZ
TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi ise gazetelerde yer alan köşe yazılarının, birleşimi yöneten Meclis Başkanvekili olarak ilgi alanına girmediğini belirterek, “Bu yazıyı yazan eğer milletvekiliyse dünkü tartışmalara konu olması nedeniyle öğrenmiş bulunuyorum. Benim de görüşüm şudur; terör örgütlerinin, bir milletvekili tarafından listelendiği yazıda, o örgütler arasına CHP’yi de koymayı kesinlikle kabul edilemez, çirkin, yakışıksız buluyorum. Bu davranışı kınıyorum.” dedi.

BİRGÜN GAZETESİ
BIRGUN_20161213_8 CHP'den AKP'li Ünal'a Sert Tepki

HABERTÜRK GAZETESİ
HABERTURK_20161213_13 CHP'den AKP'li Ünal'a Sert Tepki

POSTA GAZETESİ
POSTA_20161213_13-2 CHP'den AKP'li Ünal'a Sert Tepki

HÜRRİYET GAZETESİ
HURRIYET_20161213_18 CHP'den AKP'li Ünal'a Sert Tepki