CHP’li Özel: “Fındık Mitingi Tamam, Sıra Üzümde”

CHP’Lİ ÖZEL: “FINDIK MİTİNGİ TAMAM, SIRA ÜZÜMDE…”

-üzüm-5 CHP’li Özel: “Fındık Mitingi Tamam, Sıra Üzümde"Cumhuriyet Halk Partisi’nin 18 Eylül Pazartesi Ordu’dan başlayan “Fındık İçin Yürüyoruz” yürüyüşü bugün Giresun’da düzenlenen büyük mitingle sona erdi. Ordu’dan başlayan yürüyüşe  çok sayıda milletvekili, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel üreticiler, vatandaşlar ve çok sayıda partili katıldı. Özgür  Özel konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Çiftçimiz perişan durumda. Bu hafta Fındık için Adalet yürüyüşümüzü ve mitingimizi tamamladık. Haftaya, 28 Eylül’de Alaşehir’de üzüm üreticimizin sorunlarını konuşacağımız bir çalıştay yapacağız. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla bir miting düzenleyeceğiz. Fındık mitingi tamam, sıra Üzüm’de…” diye konuştu.

CHP’nin fındık üreticilerinin yaşadığı sorunlara dikkat çekmek için başlattığı Fındık İçin Adalet yürüyüşü üçüncü gününde mitingle sonlandı.

CHP’li milletvekillerinin yanı sıra fındık üreticilerinin katıldığı yürüyüşün birinci günü Ordu’da başlayıp Piraziz’de bitti. İkinci gün Piraziz ilçesindeki alandan başlayarak devam eden yürüyüş, günün sonunda Kerasus Dinlenme Tesislerinde son buldu.

Ordu’dan Giresun’a ‘Fındık İçin Yürüyoruz’ etkinliğinin son gününde fındık üreticileri sabah saatlerinde Ayvasıl mevkiinde toplandı. “Emeğime saygı”, “Fındığımız dalda, emeğimiz rafta kalmasın” ve “Fındıkta sömürüye son” pankartları açan yurttaşlar, “Emek, ekmek fındık demek” sloganı atarak yürüyüşe geçti. Üçüncü gün Kerasus Dinlenme Tesislerinden hareket eden kortej,  5 km yürüyüş etabının ardından Giresun Halk Plajı önünde mola vererek 3 km daha kat etti ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da konuşacağı miting alanına ulaştılar.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da partisi tarafından düzenlenen ‘Fındık İçin Yürüyoruz’ kortejine katılmak için Giresun’a geçmek üzere geldiği Trabzon’da önce çeşitli temaslarda bulundu ardından Kılıçdaroğlu beraberindeki heyetle birlikte ‘Fındık İçin Yürüyoruz’ kortejine katılmak üzere karayolu ile Giresun’a hareket etti.

Giresun’da mitingte konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin fındık üretiminde dünya birincisi olduğunu belirterek “Madem ki dünya birincisiyiz, fiyatı neden biz belirlemiyoruz? Elin oğlu neden fiyatı belirliyor? ” diyerek buna izin vermeyeceklerini söyledi.

‘HAKKI, HUKUKU VE ADALETİ HEP BİRLİKTE SAĞLAYACAĞIZ’

-üzüm-4 CHP’li Özel: “Fındık Mitingi Tamam, Sıra Üzümde"Kılıçdaroğlu, alın terine her zaman saygı duyduklarını ifade etti. Eski başbakanlardan Bülent Ecevit’i hatırlatarak “Emek, ekmek, iş, aş demiştir. Ne ezen ne ezilen insanca hakça bir düzen demiştir” diyen Kılıçdaroğlu, ülkeye insanca ve halkça bir düzeni getireceğini ifade etti. Görüşü, inancı ve kimliği ne olursa olsun 80 milyonu kucaklayacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, Türkiye’ye birliği, huzuru hep birlikte getirip hakkı, hukuku ve adaleti birlikte sağlayacaklarını söyledi. Fındığın çok önemli stratejik bir ürün olduğuna dikkat çeken Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

CHP’DEN FINDIK SORUNUNU ÇÖZMEK İÇİN 6 MADDE

Fındık sorununa 6 çözüm önerisi getiren Kılıçdaroğlu, “Fiskobirlik’i en şaşaalı yıllarına geri döndüreceğiz. Taban fiyatı burası belirleyecek, ürünü burası alacak. Hem çiftçinin hakkını, hem Türkiye’nin hakkını koruyacak. Götürüp parayı bir avuç yabancıya vermeyeceğiz. Fındık kanunu doğru dürüst değil. Yeniden fındık kanunu çıkarmamız lazım. Manavcılığı ve lisanslı depoculuğu dahil ederek fındık ihtisas borsasını kuracağız. Fındık fiyatına burası karar verecek, elin oğlu değil. Fındık AR-GE merkezi kurulmalı. Fındıktan, katma değeri yüksek ürün üretmeliyiz. Niye elin oğlu para kazanıyor da biz kazanamıyoruz? Fındığın ana vatanı Karadeniz. Karadeniz’in fındığına başka birini ortak etmeyelim. Fındık burada yetişsin. Fındık ağaçlarımız yaşlandı. Onları gençleştirmemiz lazım. Hem gençleştireceğiz hem de geliri düşürmeyeceğiz. Ona uygun teşvik getireceğiz. 15 yılda çözülemeyen fındık sorununa 6 madde önerdik. Mental yorgunluktan bahsediyorlar, 15 yıldır yoruldun. Çekil, bu ülkeye insan emeğini koruyan insanlar gelsin yönetsin” ifadeleri ile konuşmasını tamamladı. Kitlenin Kılıçdaroğlu’na ve mitinge yoğun ilgisi ise görülmeye değerdi.

ÖZGÜR ÖZEL BULANCAK GİRİŞİNDE KARANFİLLERLE KARŞILANDI

Yürüyüş boyunca güzel anılar da yaşandı. CHP heyeti yürüyüş rotası boyunca yol kenarlarında fındıklarını kurutan köylüleri selamlayarak ilerlediler. Yol  boyunca çevre sakinlerini yapılacak mitinge çağıran CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Bulancak girişinde vatandaşlar karafillerle karşıladı. Giresun Muhtarlar Derneği yürüyüşe bando takımıyla Bulancak’tan katılarak korteje destek oldu. Güzel anıların yaşandığı yürüyüşte Giresunlu vatandaşlar CHP Manisa Milletvekili ve Grup Başkanvekili Özgür Özel’i “ Özgür Özel Vekilim Giresun’a Hoşgeldiniz” pankartıyla karşıladı. Özel de bu fotoğrafı sosyal medya hesabından “tüm yorgunluğum geçti” diyerek takipçileriyle paylaştı.

Yürüyüş ve mitingle ilgili bir açıklama yapan Özel hem fındık üreticisinin sorunlarına değindi hem de 28 Eylül’de Alaşehir’de gerçekleşecek Büyük Üzüm Mitingine çağrıda bulundu.

28 EYLÜL’DE ALAŞEHİR’DEKİ ÜZÜM MİTİNGİMİZE TÜM MANİSALILARI VE ÇİFTÇİLERİMİZİ BEKLİYORUZ

Özel yaptığı açıklamada; “Dünya fındık üretiminin büyük kısmı Türkiye’de yapılmasına karşın 15 yıldır uygulanan tarım politikaları yüzünden fındık üreticisinin perişan olduğunu söyleyen Özel, “Fındık üreticisi yalnız değil, bu yolda onlarla yürümeye devam edeceğiz. Çiftçimiz perişan durumda. Bu hafta Fındık için Adalet yürüyüşümüzü ve mitingimizi tamamladık. Haftaya, 28 Eylül’de Alaşehir’de üzüm üreticimizin sorunlarını konuşacağımız bir çalıştay yapacağız. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla bir miting düzenleyeceğiz. Şimdiden tüm çiftçilerimizi, tüm Manisalıları Üzüm için, çiftçi için, emek için adalet isteyeceğimiz bu çalıştaya ve mitinge davet ediyor, tüm Manisalıları 28 Eylül2de Alaşehir’e bekliyoruz.  Fındık mitingi tamam, sıra Üzüm’de…” diye konuştu.