CHP’li Özel’den Erdoğan’ın ’50 Milyonluk Ülke’ Sözlerine Tepki

ÖZGÜR ÖZEL’DEN ERDOĞAN’IN ’50 MİLYONLUK ÜLKE’ SÖZÜNE TEPKİ:

“BU ÜLKE RAKAMLARA BÖLÜNEMEYECEK KADAR BÜYÜK VE GÜÇLÜ!”

15 Temmuz’un yıldönümünde konuşan AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın, darbe girişiminin bastırılmasıyla ilgili sarf ettiği “Biz 15 Temmuz gecesi 250 kahramanı toprağa verdik. Karşılığında 50 milyonluk Türkiye’nin istikbalini kurtardık” sözlerinin yankıları sürüyor.

Erdoğan’ın yaklaşık 80 milyon nüfuslu Türkiye için kullandığı ‘50 milyonluk Türkiye’ ifadelerine muhalefetten ve yurttaşlardan tepki geldi. Erdoğan’ın kullandığı dilin ayrıştırıcı bir dil olduğunun altını çizen CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel değerlendirmelerde bulundu. Özel “Bu ülke rakamlara bölünemeyecek kadar büyük ve güçlü” dedi.

KAYBETTİĞİ ÇOĞUNLUĞU VARMIŞ GİBİ GÖSTERMEK İSTİYOR

Özgür Özel’in değerlendirmeleri şöyle:

Adalet Yürüyüşü’nde Erdoğan’ın ülkeyi yönetiş biçimine karşı bir antitez geliştirildiğini ve bunun da AKP’yi sıkıntıya soktuğunu belirten Özgür Özel, “Onun ülkeyi yönetim biçiminin tek yolu parçalara ayırıp kendisinden olanı bütünleştirmek ve karşı tarafı ötekileştirmek” dedi.
15 Temmuz’da ölenlerin kim olduğuna ve kimin o gece ne yaptığına, kimin ne sorumluluğu olduğuna bakıldığında ülkede demokrasi konusunda AKP damarının yaşattığı zafiyetin görüleceğini ifade eden Özel, şu ifadeleri kullandı; “50 yıllık bir serüvende son üç beş yıldır darbeye kalkışanlarla ayrılar. Kendisi her zaman yaptığı gibi rakamlarla bölerek kaybettiği çoğunluğu varmış gibi göstermek istiyor. Herkes biliyor ki Türkiye’de 80 milyon kişi varsa eğer, referandum açısından 40 milyon ‘Evet’i temsil ediyor ve en az 40 milyon da ‘Hayır’ı temsil ediyor.”

‘ÜLKE BÖLÜNEMEYECEK KADAR GÜÇLÜ’
‘Evet’i savunanların karşı tarafı ‘şeytanlaştırdığını’ dile getiren Özel, şunları söyledi:
“Hayır’cılar bir arada ama karşı taraftakileri düşman olarak görmüyor. Adalet Yürüyüşü’nde sadece ‘Hayır’cılar yoktu. Adalet arayışına sığınan herkes vardı. Bu da Erdoğan’ın kimyasını değiştirdi. Adalet Yürüyüşü şeklen taklit edildi. Yapmış oldukları işin sonunda 80 milyonu böldü. Erdoğan’a şunu söylemek gerekir ki biz az değiliz. Senden çoğuz. Senin kendinden saydıklarınla da her gün birlikte olabilmek, onlarla dostluğu kurmak için güler yüzle çaba sarf ediyoruz. Bu ülke rakamlara bölünemeyecek kadar büyük ve güçlü.”