Gaziantep İl Başkanlığı

CHP Grup Başkanı ve Genel Başkan Adayı Özgür Özel, CHP Gaziantep İl Başkanlığı ziyaretinde; “Eğer Türkiye’de emekliler 7 bin 500 lira maaş alıyorsa, asgari ücretin altında elaman çalıştırmak suç ama devlet asgari ücretin altında emeklisine maaş veriyorsa ve biz Türkiye’de yüz binleri, milyonları ‘Emeklinin hakkını ver’ mitingleriyle sokaklara dökmüyorsak, biz işçilerle birlikte bu gelen zamlar için sokaklarda eylem yapnıyor, bir gece mazota 4 lira, öbür gece 3 lira verildiğinde yeri göğü inletmiyorsak, sokaktan korkan, Meclis’e kürsüye hapsolan bir siyaset yerine sokağı, meydanı güçlendiren sol ve sosyal demokrat bir siyaset için sizi mücadeleye davet ediyorum. Size söz veriyorum CHP’nin siyaset yapış biçimi değişecek” dedi.

CHP Grup Başkanı ve Genel Başkan Adayı Özgür Özel, bugün Şanlıurfa’nın ardından CHP Gaziantep İl Başkanlığı’na ziyaret etti. Özel, burada düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

“2011 yılında CHP milletvekili olmuş, siyasette sizin gözlerinin önünde büyümüş bir kardeşinizim. 2011-15 arası Cezaevleri Komisyonu, Soma Komisyonu görevlerimiz, Ergenekon-Balyoz-Askeri Casusluk gibi orduya kumpas kurulan vatanseverlerin bir FETÖ iftirasıyla aynı pis çuvalın içine atılmaya çalıştığı süreçte partinin etkin tutumu alması için mücadele etmiş evlatlarından birisi olarak 2015’de dedim ki bu parti bir dönem milletvekilliğini yaptırdı, buradan sonra kendimi üyeye emanet etmezsem, buradan sonra tamam mı devam mı ya karar vermeyecekse benim siyasette yerim yok. Önce ön seçimden çıktım, o günden beri partide önümden kaçırmazlarsa bulduğum her sandığa giriyorum ve çıkıyorum” dedi.

SAMSUN’DA VE ANTEP’TE CHP HAK ETTİĞİ NOKTAYA GELENE KADAR AYDA BİR GECE SAMSUN’DA BİR GECE ANTEP’TE YATACAĞIM”

“Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim” diyerek sözlerine devam Özel, “Özgür Özel’in genel başkanlığında CHP’nin 81 ilinde ama bilhassa altını iki kere kırmızıyla çiziyorum ki Gaziantep’te kim milletvekili, belediye başkanı, belediye meclis üyesi olacaksa buna kimseler değil örgüt karar verecek. Partiyi navigasyonla bulanlardan, partinin kapısından girmeyenlerden, ‘Ankara’ya gittim bağlantıyı kurdum, referansım kuvvetli, ben şu göreve atandım…’ Bundan sonra Gaziantep eski günlerini bulacaksa örgütüne saygı duyarak, gücünü örgütünden alarak bulacak. Ben size koşan, terleyen, çalışan bir genel başkan vaat ediyorum. Bu tablo düzelene kadar, Samsun’da ve Antep’te CHP hak ettiği noktaya gelene kadar ayda bir gece Samsun’da bir gece Antep’te yatacağım” diye konuştu.

CHP’NİN SEÇMENİN OMUZU DÜŞERSE TAYYİP ERDOĞAN’IN YÜRÜYÜŞÜ DÜZELİYOR”

Özel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerinin ardından kolumuzu kaldıracak halimiz yoktu ama bir şey gördük. CHP’nin, seçmenin omuzu düşerse Tayyip Erdoğan’ın yürüyüşü düzeliyor. O biliyor ki ana muhalefetin omuzu düşerse muhalefet dağılır. Muhalefet dağılırsa tek adamlar güçlenir. Eğer bir ülkede muhalefet çöküyorsa o ülkede diktatörler güçlenir. Seçime katılım oranının düşüklüğünden beslenir bütün diktatörler, tek adamlar. Bugün Antep’te sokakta ‘Ben bir daha oy vermeyeceğim, bir değişim olmazsa sandığa gitmeyeceğim, ben bundan sonra yokum’ diyorsa insanlar ve biz bunu böyle bırakırsak bizim katılım oranımız düşerse hiç şüphe etmeyin onların seçmeni oy kullanacak seçmeni aynı da kalsa yüzdesi tırmanacak. Dünyaya diyecek ki ‘Ben meşruyum, gün geçtikçe güçleniyorum. Bakın rakiplerim dağılmış durumda.’

ÖZGÜR ÖZEL’İN BUNDAN SONRA ORTAYA KOYACAĞI PARTİ MECLİSİ’NE BAKTIĞINIZDA PIRIL PIRIL GENÇLER, DİNAMİK YÜZLER, YEPYENİ KADROLAR GÖRECEKSİNİZ”

İşte burada hepimize sorumluluk düşüyor. Biz kaybettiğimiz seçime ‘Kaybetmedik, kazanamadık sadece’ dersek, başka bahaneler söylersek, bizim yurt dışında gözü olan gencin, gelecekten endişesi olan işçinin, emekli maaşı ayın yarısına kadar biter emeklinin, örgütlenme özgürlüğü elinden alınanların, muhtaçların, bizden umudu olanları umudu olmaz, heyecanı yükselmez. CHP’nin iktidar olma umudunu yeniden Gaziantep sokaklarına taşımazsak bu günlerin hesabını veremeyiz. Sayın Genel Başkanımızla aramızdaki temel fark şu; partinin önceki dönem sorumluluk almış büyüklerinden o tarafta olanlar da var bu tarafta olanlar da var. Ancak o tarafta olanlar diyor ki hiçbir şey olmamış gibi; ‘Genel başkanımız devam biz devam’ diyorlar. Bizim bu taraftakiler ise ‘Değişim bizden başlayacak biz artık yokuz, destek veririz ama sorumluluk gençlerde’ diyorlar. Özgür Özel’in bundan sonra ortaya koyacağı Parti Meclisi’ne baktığınızda pırıl pırıl gençler, dinamik yüzler, yepyeni kadrolar göreceksiniz.

İNCİTİCİ, KÜÇÜK DÜŞÜRÜCÜ BİR İFADE KULLANMASIN, KULLANMAMIZI KİMSE BEKLEMESİN”

Bu partinin sadece genel başkan değişikliyle yetinmediğimizi bilmenizi isterim. Ne olursa olsun geçmişteki kötü örneklerinden ya da bazı il kongrelerimizde yaşananlardan sonra bu parti kurultay sürecini birbirine kötü sözle geçirirse kurultay pazar, pazartesi bedelini ödüyoruz. Beni destekleyen kimseden asla ve asla ne genel başkanımız ne önceki kadrolarımız ne bir başka partilimiz hakkında incitici, küçük düşürücü bir ifade kullanmasın, kullanmamızı kimse beklemesin.

ALTI OK’U AŞINDIRMADAN GELİŞTİRİLMESİNİ SAVUNAN BİR KADRO HAREKETİYİZ BİZ”

Altı Ok’u tarihsel haklılığıyla benimseyen, savunan, olgusal gerekliliğine inanan 21. yüzyılda Altı Ok’u aşındırmadan geliştirilmesini savunan bir kadro hareketiyiz biz. Aşındırmadan geliştirmek derken bir kere terk etmemek, mahcubiyet duymamak lazım. Elbette ki cumhuriyetçiliğe sahip çıkacağız, elbette ümmet değil millet olmuşuz halkçılığa sahip çıkacağız, elbette devletin yapamadığı özel sektör yokken özel sektörün yapamayacaklarını yapacak, ön açacak bir devletçilik elbette bugün halen daha güçlü devleti savunacağız, belki basma üretmeyecek Sümerbank, belki araba tekeri üretmeyeceğiz ama onların özelleştirme parasını peşkeş çekmek yerine yurt dışına kaçırmadığımız bilim insanlarıyla Atatürk’ün durduğu yerde dursaydık belki covid aşısını üretecektik, dünya para verdiğimiz bu dokunmatik telefonları üretecektik. Elbette CHP kuruluş değerlerini savunur ama sürekli değişimi, yenilenmeyi ve devrimciliği savunur.

ALTI OK’UNDAN BİR TANESİ MİLLİYETÇİLİK OLAN PARTİ BUNA GEREKLİ CEVABI İKİNCİ TUR OLMADAN VERMEYİP ASLA SUSAMAZ”

Seçim oluyor. Karşımızda birileri bir kampanya biz bir kampanya…Bizimkiler pozitif kampanya, evet ‘sana söz baharlar gelecek.’ Ama karşımızda korkuyu örgütleyenler, yalanla korkuyu yayanlar var. Diyor ki ‘Onlar gelirse ezanı dindirecekler, bayrağı indirecekler, vatanı böldürecekler…’ Buna karşı Altı Ok’undan bir tanesi milliyetçilik olan parti buna gerekli cevabı ikinci tur olmadan vermeyip asla susamaz. Asla buna sessiz kalamaz. Her bir tane evladını gözüne sakınmadan askere yollamış, gazi olmuş, şehitliği de göze almış, dedeleri toprak altında kefensiz yatan bu partinin, cumhurbaşkanı geliyor diye havaalanında perdelik kumaştan kefen giyen birilerinden alacak milliyetçilik dersi yoktur.

LAİKLİLİĞİ SAVUNMAKTAN KORKMAYAN, GERİ DURMAYAN, LAİKLİĞİ SAVUNMAYI BİZİ DİNSİZ SANIRLAR DİYE MAHCUBİYETLE KARŞILAMAYAN BİR CHP’YE İHTİYAÇ VARDIR”

Sakın unutturmayın laiklik okumuz var. Laikliğe sahip çıkamayan bir parti inanç özgürlüğüne de yaşam biçiminin savunulmasına da sahip çıkmıyor demektir. Laikliğe sahip çıkmazsanız, her gün onlar bir adım atarsa siz her gün ‘Biz bir şey demeyelim sivil toplum cevap versin’ diye geri adım atarsanız, laiklikle ilgili bu kadar saldırının karşısında Türkiye’yi çaresiz, geri dönülmez bir konuma bırakırsınız. Laikliliği savunmaktan korkmayan, geri durmayan, laikliği savunmayı bizi dinsiz sanırlar diye mahcubiyetle karşılamayan bir CHP’ye ihtiyaç vardır.

SÖZ VERİYORUM CHP’NİN SİYASET YAPIŞ BİÇİMİ DEĞİŞECEK”

Eğer Türkiye’de emekliler 7 bin 500 lira maaş alıyorsa, asgari ücretin altında elaman çalıştırmak suç ama devlet asgari ücretin altında emeklisine maaş veriyorsa ve biz Türkiye’de yüz binleri, milyonları ‘Emeklinin hakkını ver’ mitingleriyle sokaklara dökmüyorsak, biz işçilerle birlikte bu gelen zamlar için sokaklarda eylem yapmıyor, bir gece mazota 4 lira, öbür gece 3 lira verildiğinde yeri göğü inletmiyorsak, sokaktan korkan, Meclis’e kürsüye hapsolan bir siyaset yerine sokağı, meydanı güçlendiren sol ve sosyal demokrat bir siyaset için sizi mücadeleye davet ediyorum. Size söz veriyorum CHP’nin siyaset yapış biçimi değişecek.”