Katliamın 30.Yılında Madımak’tayız.

CHP Grup Başkanı Özgür Özel, Madımak Katliamının 30. yıldönümünde Sivas’ta yapılan yürüyüş sırasında; “Sönmeyen bir alev var içimizde. Çünkü adalet yok. Adaletin olmamasının en önemli sebeplerinden bir tanesi; bu davanın, insanlığa karşı işlenmiş bir suç olmasına rağmen zaman aşımına uğratılmış olmasıdır. Zaman aşımını savunan bir tane hukukçu var, bir de ülkeyi yöneten var. İkisi, yani Recep Tayyip Erdoğan ve mahkemenin hâkimi dışında bu davada zaman aşımını yakıştıran, uygulanması gerektiğini söyleyen yoktur. Bu bir insanlık suçudur” dedi.

Sivas Katliamının 30. yıldönümü… Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Sivas Şubesi’nin önünden, Madımak Oteli’nin bulunduğu yerdeki Sivas İl Özel İdaresi’ne ait Bilim ve Kültür Merkezi’ne kadar düzenlenen yürüyüşe CHP milletvekilleri ile birlikte katılan CHP Grup Başkanı Özgür Özel, ANKA Haber Ajansı’nın sorularını yanıtladı. Özgür Özel, şunları söyledi:

“Acının yüreğimize düşüşünün 30. yılı… Sönmeyen bir alev var içimizde. Çünkü adalet yok. Adaletin olmamasının en önemli sebeplerinden bir tanesi; bu davanın, insanlığa karşı işlenmiş bir suç olmasına rağmen zaman aşımına uğratılmış olmasıdır. Zaman aşımını savunan bir tane hukukçu var, bir de ülkeyi yöneten var. İkisi, yani Recep Tayyip Erdoğan ve mahkemenin hâkimi dışında bu davada zaman aşımını yakıştıran, uygulanması gerektiğini söyleyen yoktur. Bu bir insanlık suçudur. 30. yılda da Sivas’tayız. Yüreğimiz yanmaya devam ediyor. Sivas için adalet sağlanana kadar, ailelerin yüreği soğuyana kadar bizim yüreğimiz soğumayacak. Biz bu davanın arkasındayız.