Kayseri 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı’nın Adının “Kayseri Nazlıgül Daştanoğlu Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı ” Olarak Değiştirilmesi Hakkında Kanun Teklifi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Kayseri 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı’nın Adının “Kayseri  Nazlıgül Daştanoğlu Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı ” Olarak Değiştirilmesi Hakkında Kanun Teklifim ve gerekçesi ektedir.

Özgür Özel

Manisa Milletvekili

CHP Grup Başkanvekili

 

GENEL GEREKÇE

Kayseri 12’nci Hava Ana Ulaştırma Üs Komutanlığı’nda görevli 29 yaşındaki Üsteğmen Nazlıgül Daştanoğlu 7 Kasım 2012’de Kayseri’de bir parkta beylik tabancası ile kalbine tek el ateş ederek canına kıymıştı.

Nazlıgül Daştanoğlu TSK’dan ilişiği kesilmeden önce yaklaşık 10 saat süren sorgusunda, ailesine anlattığına göre “Neden evlendin? Neden boşandın? Çocuğun velayeti neden sende? Arif neden sana mesaj atıyordu? Milli güvenlik derslerinden sonra neden sivil öğretmenlerle görüşüyordun? Neden makyaj yapıyorsun?” sorularına muhatap olmuş, ancak Nazlıgül Daştanoğlu’nun intiharıyla ilgili başlatılan soruşturmada ‘takipsizlik’ verilmişti.

O dönem ailenin iddiaları üzerine dönemin Genelkurmay Başkanı Necdet Özel de, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında tutuklanıp ordudan ihraç edilen Genelkurmay Başkanlığı İstihbarat Daire Başkanı Korgeneral Mustafa Özsoy’u görevlendirmişti. İntiharın ardından Nazlıgül Daştanoğlu’nun annesi ve babası ile görüşüp karargahta inceleme ve araştırma yapan Özsoy’un girişiminin ardından herhangi bir işlem yapılmamıştı.

Ayrıca Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcılığınca da ailenin kızlarını intihara sürüklediği iddia edilen meslektaşlarıyla ilgili suç duyurusu sonucu üsteğmenle ilişkiye girdiği iddia edilen erkek askeri personel hakkında ‘kovuşturmaya yer yok’ kararı verildi.

15 Temmuz Darbe Girişiminin ardından neredeyse tamamı şu an içeride olan FETÖ’cü komutanlar Nazlıgül Daştanoğlu’nu iffetsizlikle suçlayıp, intiharına neden olmuşlardı.

Bu kanun teklifiyle; hem bir iade-i itibar hem de FETÖ’den dolayı mağdur olan ve kadın olduğu için tacize maruz kalıp iftiraya uğrayan Nazlıgül Daştanoğlu’nun adının son çalıştığı yer olan Kayseri 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı’na verilmesi amaçlanmıştır.

 

MADDE GEREKÇELERİ 

MADDE 1- Bu madde ile Nazlıgül Daştanoğlu’nun adının son çalıştığı yer olan Kayseri 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı’na verilmesi ve Komutanlığın adının “Kayseri  Nazlıgül Daştanoğlu Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı ” olarak değiştirilmesi öngörülmüştür.

MADDE 2- Yürürlük maddesidir.

MADDE 3- Yürütme maddesidir. 

 

KAYSERİ 12. HAVA ULAŞTIRMA ANA ÜS KOMUTANLIĞI’NIN ADININ “KAYSERİ NAZLIGÜL DAŞTANOĞLU HAVA ULAŞTIRMA ANA ÜS KOMUTANLIĞI ” OLARAK DEĞİŞTİRİLMESİ HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- Kayseri 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı’nın adı “Kayseri  Nazlıgül Daştanoğlu Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı ”olarak değiştirilmiştir. 

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.