Özel ABD tarafından IŞİD’le Mücadele Kapsamında Türkiye’ye Yerleştirilecek Füze Bataryalarını Sordu

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlandırılmasını saygılarımla arz ederim.

 

Özgür Özel

Manisa Milletvekili

 

ABD Savunma Bakanlığı makamlarının ifade ettiği ve tarafınızın da doğruladığı üzere, ABD, Suriye’de IŞİD’le mücadele kapsamında, HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) füze bataryalarını Türkiye’ye konuşlandıracaktır. Mayıs ayında Türkiye’nin güney doğu bölgesine yerleştirileceği belirtilen füze bataryalarıyla IŞİD’in daha etkili bir şekilde vurulacağına ilişkin ifadeleriniz kamuoyunda Türkiye’nin IŞİD’le mücadelesine konusunda bir takım soru işaretlerine yol açmıştır.

 

Bu bağlamda;

  1. ABD’nin Türkiye’ye HIMARS füze bataryaları yerleştireceği yönündeki iddialar doğru ise söz konusu bataryalar ülkemize NATO şemsiyesi altında mı yoksa ikili bir anlaşmanın sonucu olarak mı yerleştirilecektir?
  2. Bu füze sistemlerini kullanacak ABD birlikleri kaç kişiden oluşacaktır?
  3. Füze bataryaları ve bunları kullanacak yabancı personel Türkiye’de ne kadar kalacaktır?
  4. HIMARS füze bataryalarının yerleştirilmesini ABD’mi istemiştir? Yoksa, Türkiye mi talep etmiştir? Bu talep Türkiye tarafından iletilmemiş ise, ABD Türkiye’ye baskı mı yapmaktadır?
  5. ABD söz konusu bataryaları Türkiye’ye hangi gerekçelerle yerleştirecektir? Asıl gerekçe yaklaşık dört aydır roket saldırısı altında olan Kilis’in korunması ise, Türkiye sınırlarının hemen ötesinden kendisine yönelen saldırılar karşısında kendisini koruyamamakta mıdır?
  6. HIMARS füze bataryalarının ülkemize yerleştirilecek olması Suriye’nin kuzeyinde bir güvenli bölge oluşturma isteğinin bir parçası mıdır; yoksa ABD, Kilis’e yapılan saldırıları bahane ederek Türkiye’nin Suriye’ye müdahale etmesinin önüne mi geçmeye çalışmaktadır?

 

Soru Önergesinin Cevabı İçin

IŞİD’le Mücadele Kapsamında Türkiye’ye Yerleştirilecek Füze Bataryaları