Özel Brüksel’de Yaşanan Canlı Bomba Saldırısının Failinin Sınır Dışı Edilme Prosedürünü Sordu

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

                                                                                                                    Özgür Özel

                                                                                                            Manisa Milletvekili

Belçika’nın başkenti olmasının dışında, NATO’nun ana merkezine ve Avrupa Birliği’nin temel kurumlarına ev sahipliği yapan Brüksel’de, 22 Mart 2016’da, IŞİD terör örgütüne mensup İbrahim ve Halid el Bakraoui kardeşlerin içinde olduğu bir grup tarafından Zaventem Havaalanı’nda ve Molenbeek metro istasyonunda düzenlenen saldırılarda 31 kişi hayatını kaybetmiş yaklaşık 300 kişi de yaralanmıştır.

Havaalanındaki saldırıda yer alan canlı bomba İbrahim el Bakraoui’nin 14 Temmuz 2015 ve Ağustos 2015 tarihlerinde, iki defa Türkiye’den sınır dışı edildiğine ilişkin haberler ulusal ve uluslararası basın organlarında yer almıştır. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 23 Mart 2016 tarihinde Romanya Cumhurbaşkanı Klaus İohannis ile düzenlediği ortak basın toplantısında şu ifadeleri kullanmıştır:

“Brüksel’de saldırganlardan biri daha önce Haziran 2015’te Gaziantep’te yakalayıp sınır dışı ettiğimiz kişidir. Sınır dışı işlemini 14 Temmuz 2015’te notayla Belçika Büyükelçiliğine iletmişiz. Belçikalılar adı geçeni serbest bırakmıştır. Bu kişinin yabancı terörist savaşçı olduğu yönündeki uyarımıza rağmen Belçika terörizmle bağlantısını tespit edememiştir. Hatta burada Hollanda da söz konusudur. Kendi isteği üzerine, Hollanda’ya da iade etmişiz. Nota ile oraya da bildirilmiştir. Ülkemizin hassasiyeti bakımından da bunu özellikle ifade ediyorum.”

Ancak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasını kısmen doğrulayan Hollanda Güvenlik ve Adalet Bakanı Aard van der Steur, 14 Temmuz 2014’te Hollanda’nın Ankara Büyükelçiği’nin elektronik posta adresine saat 10:14’te İbrahim el Bakraoui’nin Hollanda’ya sınır dışı edilmesine ilişkin “Çok acil” başlıklı bir e-mail geldiği bilgisini verdikten sonra mektupta sınır dışı nedeninin belirtilmediğini; Hollanda polisi, yabancılar şubesi ve kraliyet özel birliklerinin bu mektuptan haberdar edilmediğini söylemiş ve Türkiye’nin normal sınır dışı etme prosedürlerini uygulamadığını belirtmiştir.

Bu bağlamda;

  1. İbrahim el Bakraoui’nin Hollanda’ya sınır dışı edilmesi konusunda Hollanda Güvenlik ve Adalet Bakanı Aard van der Steur’un “mektupta sınır dışı nedeninin belirtilmediği” yönündeki beyanları hakkında ne düşünülmektedir?
  1. Söz konusu şahsın “yabancı terörist savaşçı olduğu yönündeki uyarı” Hollanda ve Belçika makamlarına ne şekilde ve hangi tarihte bildirilmiştir?
  1. Söz konusu şahsın “yabancı terörist savaşçı olduğu yönündeki uyarı” hangi resmi kanallar aracılığıyla yapılmıştır?
  1. Bu uyarı yazılı olarak yapıldıysa, belgesi var mıdır?
  1. Söz konusu belgede şahıs hakkında hangi ifadeler kullanılmıştır?