Özel Diyarbakır’da “Esedullah Timi”nin Araştırılması için Önerge Verdi

 TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 

Diyarbakır’ın Bismil ve Silvan ilçesinde uygulanan sokağa çıkma yasağı sonrası duvarlara yazılan “Esedullah Timi” imzalı “Türkün gücünü göreceksiniz”, “Kanımız aksa da zafer İslam’ındır”, “Allah cc her şeye yeter” yazıları kamuoyunun gündemine gelmiş ve tartışma yaratmıştır.

Operasyonların ardından ortaya çıkan ve ev, okul ve camilerin duvarlarına yazılan “Esedullah timleri burada” şeklindeki yazıların kimler tarafından, hangi saiklerle yazıldığına ilişkin belirsizlik devam ederken, İçişleri Bakanlığı tarafından da Silvan’da duvarlara yazılan “Türk’ün gücünü göreceksiniz,” “Devlet geldi” ve “Esedullah Timi” gibi yazılar hakkında inceleme başlatıldığı bilgisi basında yer almıştır.

Ancak, bölge halkı, operasyonları yapanların devletin bilinen güvenlik güçlerinden farklı; sakallı, IŞİD görünümlü, Arapça ve Azerice konuşan özel bir birim olduğundan söz etmekte ve bu özel birimin; tekbir getirerek halka saldırdığını, nefret dolu olduklarını, işkence ve şiddet uyguladıklarını ifade etmektedirler.

Bugüne kadar bu timin kimler olduğuna dair herhangi bir somut veri ortaya çıkmadığı gibi, bölgedeki devlet yetkililerinin de böyle bir timin var olup olmadığı konusunda ‘Bizlerin de sözü geçmiyor, kontrolümüzde olmayan güçler var’ şeklinde yanıtlar verdikleri iddia edilmektedir.

Bölgede operasyonlar sırasında yaşanan sivil ölümleri ile birlikte operasyonların ardından gün yüzüne çıkan “Esedullah Timi” imzalı yazılarla birlikte aydınlatılması gereken çok fazla husus olduğu açıktır.

Tüm bu nedenlerle ülkemizde “Esedullah Timi” ismi verilen herhangi özel bir yapılanma olup olmadığının;  böyle bir yapılanma var ise bu yapılanmanın kimler tarafından hangi gerekçelerle kurulduğunun tespit edilmesi ve bir hukuk devletinde Esedullah Timi gibi bir yapılanmanın varlığının mülki amirler ve güvenlik güçlerinin zafiyet ya da ihmalinden kaynaklanıp kaynaklanmadığının araştırılarak, gerekli tedbirlerin alınması amacıyla Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 104. ve 105. maddelerine göre Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını arz ve teklif ederiz. 

Özgür Özel 

MANİSA MİLLETVEKİLİ