Özel El-Kaide’ye Desteğini Gizlemeyen Mahir Gökhan Orak’ın TAI’de İşe Alınmasını Sordu

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak yanıtlandırılmasını arz ederim.

Özgür Özel

Manisa Milletvekili

Aralık 2015’te, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) Mescit Topluluğu adı altında hareket eden grup ile diğer öğrenciler arasında gerginlik çıkmış; Mescit Topluluğuna üye kişiler, “ibadet özgürlüğünün yok sayıldığını” iddia ederken, ODTÜ’lü öğrenciler ise El-Kaide ve IŞİD zihniyetinin üniversiteyi hedef seçtiğini söylemişti. Yaşanan gerginliğin ardından başta Cumhurbaşkanı Erdoğan, dönemin Başbakanı Davutoğlu, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Mescit Topluluğu üyesi kişilerin tarafını tutmuştur.

Recep Tayyip Erdoğan; “Utanmak yok, sıkılmak yok. ODTÜ’de namaz kılan gençlerin üzerine saldırıyorlar. Yönetici  kadrolar lafa geldiği zaman ‘Özgürlükçüyüz’ diyorlar. Sizin neyiniz özgürlükçü? Ellerine  geçirdikleri bir dokunulmazlık zırhını bunlar maalesef bu tür aleyhte kullanma gayreti içine giriyorlar.  Böyle bir şey olamaz, olamaz. Gereği neyse bunun da YÖK tarafından yapılması gerekir. Tabii ki  bizler bunun da takipçisi olacağız”  diyerek adeta gözdağı vermiştir. Tüm bu yaşananların üzerine üniversiteye gönderilen YÖK’ün soruşturma ekibi sadece Mescit Topluluğu’nu dinlemiş ve IŞİD zihniyetine karşı çıkan öğrenciler hakkında ise savcılık tarafından soruşturma açılmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından aralarında IŞİD’in Rakka emiri Oğuzhan Gözlemecioğlu’nun bulunduğu 26 kişiye açılan El Kaide davasının iddianamesinde, ODTÜ’deki gerginliğin sebeplerini aydınlatacak çok önemli bilgiler ortaya çıkmıştır.

Davanın 6 numaralı şüphelisi Kerem Balta’yla ilgili bölümde, ODTÜ’deki El Kaide örgütlenmesi anlatılmış ve “Kerem Balta’nın ODTÜ Mescit olarak bir grup oluşturduğu, haftada 4 gün bu grup ile buluşarak toplantı yaptıkları, toplantılarda şahıslara El Kaide terör örgütünün benimsemiş olduğu dini istismar eden görüşleri empoze ettiği, ODTÜ’de genellikle muhafazakâr olan öğrenciler ile ilgilenerek El Kaide Terör örgütü çizgisinde oluşturulan toplantılara dahil etmeye çalıştığı ve bu kapsamda El Kaide terör örgütüne eleman temin ettiği tespit edilmiştir.” denilmiştir. İddianame de ayrıca; Balta’nın ODTÜ kütüphanesinin altında bulunan erkek mescidinde çarşamba ve cumartesi günleri dini sohbetler düzenlediği kaydedilen iddianamede, “Kerem Balta, Mahir Gökhan Orak ile Şaban Yiğit isimli şahısların grubu yönlendirdikleri ve radikal düşüncelerini yaymaya çalıştıkları, kendilerine ODTÜ Mescit Topluluğu adını verdikleri ve grubun dini sohbetler adı altında yaptıkları toplantılarda, ‘devletin imamının arkasında namaz kılınamayacağı, oy kullanmanın şirk olduğu, TSK’nin tecavüzcü ve çocuk katili olduğu, Suriye’ye giden mücahitleri Türkiye’nin yakalattığı’ şeklinde Türkiye aleyhine karalama amaçlı konuşmalar yaptıkları” ifade edilmiştir.

Yine aynı iddianameyle ilgili olarak, iddianamede adı geçen Mahir Gökhan Orak’ın, Türkiye savunma sanayisinin önemli kuruluşlarından biri olan TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TAI) de işe alındığı iddiası basında yer almıştır.

Bu bağlamda;

  1. El-Kaide ve IŞİD’e desteğini gizlemeyen Mescit Topluluğu’nda aktif görev alan Mahir Gökhan Orak’ın TAI’de işe alındığı iddiası doğru mudur?
  2. Doğru ise; El-Kaide ve IŞİD’e desteğini gizlemeyen Mahir Gökhan Orak’ın TAI’de hiçbir güvenlik soruşturmasından geçmeden işe alınması mümkün müdür?
  3. Mümkün değilse, El-Kaide militanı olduğu iddia edilen bir kişinin güvenlik soruşturmasına rağmen işe alınabilmesi nasıl mümkün olmuştur?
  4. Stratejik öneme sahip bir savunma sanayi kuruluşuna, El-Kaide’liler nasıl sızmıştır? Güvenlik açığı mı vardır?
  5. El-Kaide’liler bugüne kadar başka kamu kurum ve kuruluşlarında da işe alınmış mıdır? Kaç El-Kaide sempatizanı işe yerleştirilmiştir? Bunlar hangi kurumlarda işe alınmışlardır?
  6. Aralık 2015’te Mescit Topluluğu ve ODTÜ’lü öğrenciler arasında yaşanan gerginlik sonrası başta Cumhurbaşkanı Erdoğan, dönemin Başbakanı Davutoğlu, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın yaptığı açıklamalar El-Kaide propagandası yapan kişiler ile ibadetini gerçekten yerine getirmek isteyen öğrenciler arasında bir ayrım yapılamadığının acziyetinin göstergesi midir?
  7. Aralık ayında ODTÜ yaşanan bu gerginlikte; YÖK tarafından sadece Mescit Topluluğuna üye kişilerin görüşlerinin dinlenmiş olmasının nedeni nedir? El-Kaide yanlısı bu kişiler korunmakta mıdır?
  8. Recep Tayyip Erdoğan’ın “gereği ne ise yapın” talimatı El-Kaide’lilerin korunması için midir?
  9. Konunun takipçisi olacağını söyleyen ve bu konuda YÖK’ü de yanlı bir şekilde yönlendiren Sayın Cumhurbaşkanı Mecsit Topluluğu ile daha önce bir araya gelmiş midir? Gelmiş ise ne zaman bir araya gelmiştir? Önümüzdeki günlerde Recep Tayyip Erdoğan’ın El-Kaide yanlısı bu topluluğu Kaçak Saray’da ağırlamaya yönelik bir programı mevcut mudur?

 

Soru Önergesinin Cevabı İçin

Mahir Gökhan Orak’ın TAI’de İşe Alınması