Özel Erdoğan’a sordu: Bunu nereden okudun?

.OZGUROZEL120820155002 Özel Erdoğan'a sordu: Bunu nereden okudun?

CHP’den Recep Tayyip Erdoğan ve Binali Yıldırım’a bir yanıt daha geldi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP Manisa İl Kadın Kolları Başkanlığı’nın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için düzenlediği basın toplantısında, gündemdeki konularla ilgili konuştu.

CHP’li Özel ilk olarak, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun anayasa değişikliğiyle ilgili bir programda “Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın iki ayrı partiden çıkması durumunda güçler ayrılığının yaşanacağına ve kavga çıkacağı neden millete anlatılmıyor” açıklamasını eleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım’a yanıt verdi.

Kılıçdaroğlu’un dilinin sürçtüğünü ifade eden CHP’li Özel, “Geçtiğimiz günlerde bir radyo programında sayın Genel Başkanımız, iki hafta üst üste yapılacak seçimlerde, ilk hafta birinci partinin meclisin çoğunluğunu alıp, ama Cumhurbaşkanını yüzde 50’yi geçemediği için seçtiremediği; ikinci hafta yapılacak seçimlerde meclisteki ikinci partinin adayının daha çok oy almak suretiyle Cumhurbaşkanı olduğu durumda, bunun yaratacağı çatışmaya dikkat çekiyor.

Orada ifade edilen bir sürçü lisandan, ülkenin Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ı, savunamadıkları ‘evet’ için bir güç çıkarma peşindeler. Şunu söylüyorlar, ‘İşte 18 maddeyi okumadın mı’ diyorlar. Sayın Genel Başkan 18 maddeyi ezberden ve tersten okur, size de okutur. Sayın Genel Başkan, sayın Cumhurbaşkanına, Başbakana yapmış oldukları rejim değişikliğini sokak sokak, kapı kapı, televizyon televizyon iki aydır tüm grup toplantılarında Türkiye’ye anlatırken; bir sürçü lisandan kendilerine güç ummaya çalışanlar, Allah’ın sopasıyla karşılaştılar.

Dün sayın Genel Başkanın kullandığı ifadeyi çarpıtarak istismara çalışan Cumhurbaşkanı şunları söyledi: ’18 maddeyi bir oku kardeşim ya. 100 bin imza toplanarak Cumhurbaşkanı ya da meclis seçime götürülebilir’ dedi. Yahu Cumhurbaşkanı, sen 18 maddeyi okudun. 100 bin imza toplanarak seçime falan gidildiği yok. 100 bin imza seçimlere karar verildikten sonra, 100 bin vatandaş imza verirse, bir Cumhurbaşkanı adayı çıkarabiliyor.

Partiler aday gösteriyorlar, mecliste grubu olmayan bir parti ya da bir kitle veya güç, 100 bin imza toplarsa bir Cumhurbaşkanı adayı gösteriyor. Beyefendi sanıyor ki; 100 bin imza toplanırsa, Cumhurbaşkanı seçimi yenilenecekmiş. Hatta mecliste aynı gün seçime gidecekmiş. Bunu nereden okudun?

Bir dil sürçmesinden Cumhurbaşkanı, Başbakan karışmasından medet uman Cumhurbaşkanı, çık bize 18 maddenin neresinde 100 bin imza toplanırsa seçimler yenileniyor söyle.

Diyoruz ki, bu gaf mı yoksa vatandaşı kandırmaya yönelik yalan mı? Yalansa özür dilesinler. Gafsa; o zaman toplu iğnenin başı kadar dil sürçmesinden siyasi çıkar yapanlara Allah’ın sopası yok, ayağınız böyle dolanır” dedi.