Özel “Gören Göz” Projesinin Uygulanma Durumunu Sordu

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak yanıtlandırılmasını saygılarımla arz ederim. 

Özgür Özel

Manisa Milletvekili

Ar-Ge ve sosyal sorumluluk projesi olarak başlatılan “Gören Göz” Projesi kapsamında üretilen yazılım ve dağıtılan cihazlar konusunda kamuoyunda birçok eleştiri yapılmış olmasına rağmen 2007 yılında başlatılan bu proje görme engelli vatandaşlarımızın yaşamını kolaylaştırmak için planlanmış faydalı bir girişim olarak değerlendirmektedir. Bu proje kapsamında, gidilecek yeri kullanıcısına sesli olarak bildiren bir yazılımın yüklü olduğu cep telefonları, ilk kez ücretsiz olarak görme engelli vatandaşlarımıza 2011 yılında dağıtılmıştır.

Bu bağlamda;

  1. “Gören Göz” Projesi’ şuan hangi aşamadadır? Dağıtımı yapılan toplam cihaz sayısı kaçtır? Cihazlar hangi illerde kaç adet dağıtılmıştır? Cihazların dağıtıldığı iller hangi kriterlere göre belirlenmiştir?
  2. “Gören Göz” Projesi’ kapsamında, Manisa’da herhangi bir dağıtım gerçekleştirilmiş midir? Gerçekleştirilmediyse, dağıtım yapılması planlanan iller arasında Manisa var mıdır?
  3. 2011 yılında dağıtımına başlanmış olan cihazların bugüne kadar tüm Türkiye’ye dağıtılmamış olmasının sebebi nedir?
  4. “Gören Göz” Projesi’ kapsamında bugüne kadar kaç ihaleye çıkılmıştır? Cihazlar için çıkılan ihalelerin toplam bedeli nedir? Yazılım için çıkılan ihalelerin toplam bedeli ne kadardır?
  5. Bakanlığınızca yayınlanan “2015 Yılı Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu”nda Gören Göz Projesi’nin “gerçekleşme durumu”, “iyileştirilmeli” olarak değerlendirilmektedir. Proje ile ilgili olarak bugüne hangi iyileştirmeler gerçekleştirilmiştir?
  6. Aynı zamanda bir Ar-Ge projesi olan bu proje ile ilişkili olarak hangi ar-ge çalışmaları yürütülmüştür? Planlanan herhangi bir Ar-Ge çalışması mevcut mudur?