Özel İzmir Marşı’nın Başbakan İçin Uyarlanarak Söylenmesini Sordu

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak yanıtlandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Özgür Özel

Manisa Milletvekili

 

Erzincan Belediyesi’ne yaptığınız ziyarette hazır bulundurulan Erzincan Belediyesi Mehteran Takımı, Ordumuzun Kurtuluş Savaşı sırasında İzmir’e girişini konu alan ve dizelerde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yer aldığı İzmir Marşı’nı adınıza uyarlayıp okumuş ve konu basında yer almıştır.

“İzmir’in dağlarında çiçekler açar, altın güneş orda sırmalar saçar, bozulmuş düşmanlar yel gibi kaçar, yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa, adın yazılacak mücevher taşa” dizelerini taşıyan ve Mustafa Kemal Atatürk’le özdeşleşen İzmir Marşı  “Aşılmaz dağları ustayla aştık… Tarihe izler bıraktın…  Yaşa Binali Yıldırım çok yaşa… Adın yazılacak bu kutlu yolda…” şeklinde değiştirilmiştir.

Bu bağlamda;

  1. Ordumuzun Kurtuluş Savaşı sırasında İzmir’e girişini konu alan ve Mustafa Kemal Atatürk’le özdeşleşen İzmir Marşı’nın değiştirilerek şahsınıza uyarlanmış olmasına hiç itiraz etmemiş olmanızın nedeni nedir?
  2. Bu marşın adınıza uyarlanmış olduğunu duyduğunuzda, çalınmasını engellemeyi neden düşünmediniz?
  3. Söz konusu marşın değiştirilerek adınıza uyarlanmış olmasına kim izin vermiştir?
  4. Konuyla ilgili herhangi bir inceleme/soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmamış ise başlatılmamasının nedeni nedir?
  5. Mustafa Kemal Atatürk’le özdeşleşen bir marşın adınıza uyarlanmış olması ve aynı zamanda bu uyarlamadan hiç rahatsız olmamak, sizce Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu liderine saygısızlık niteliği taşımakta mıdır?
  6. Eğer konunun bir saygısızlık olduğunu düşünüyorsanız, konuyla ilgili herhangi bir tasarrufunuz olacak mıdır?
  7. Adınıza uyarlanan bu marşta kurucu liderin yerine konulduğunuz görülmektedir. Bu bağlamda siz, kendi tercihiniz ve kendi iradenizle istifa edebilir misiniz? Yoksa bu konuda karar vermek için Cumhurbaşkanı tarafından talimatlandırılmanız mı gerekmektedir?