Özel Koldere Mahallesindeki Aydınlatma Problemini Sordu

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Binali Yıldırım tarafından Anayasa’nın 98’nci ve TBMM İçtüzüğünün 96 ve 99’uncu maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

                                                                                                                                        Ecz. Özgür Özel                                                                                                                                                  Manisa Milletvekili

            Manisa ili Saruhanlı ilçesi Koldere mahallesinde kamunun genel kullanımına yönelik alanlarındaki aydınlatmalar hali hazırda çalışmamaktadır. Söz konusu mahallede 26 Eylül 2017 günü yapılan çalışmalar ile aydınlatmalar çalışır duruma getirilmiş ancak bu durum sadece 3 gün sürmüş ve 29 Eylül 2017 günü bütün aydınlatma ampülleri sökülmüş ve mahalle yine karanlığa bürünmüştür. Vatandaşların çalışma yapanlara tepki göstermesi üzerine aydınlatmaları söken kişiler “müfettiş gelecekti, teftiş var diye takmıştık, şimdi söküyoruz” şeklinde karşılık verilmiştir.

            Bununla ilgili olarak;

  1. Söz konusu mahallenin elektrik dağıtımından hangi şirket sorumludur? Bu şirket ne zamandan beri Manisa ilinin elektrik dağıtımından sorumludur?
  1. 3 gün sonra “müfettişler gelecekti, teftiş diye taktık, teftiş geçti şimdi söküyoruz” diyerek aydınlatma ampüllerini sökenler kimlerdir?
  1. 09.2017 günü Koldere mahallesinde ampüllerin sökülmesi, dağıtım şirketinin bilgisi dahilinde midir? Bilgisi dahilinde değil ise ‘Genel Aydınlatma Yönetmeliği’ başta olmak üzere 29.09.2017 günü, mevzuata aykırı olarak Koldere mahallesinin aydınlatmalarını söken çalışanlar hakkında soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmadıysa soruşturma açılacak mıdır?
  1. ‘Genel Aydınlatma Yönetmeliği’ 5. Maddesi gereğince, Koldere mahallesinin kamunun genel kullanımına yönelik alanlarını aydınlatmak yükümlülüğü altında olan dağıtım şirketi hakkında herhangi bir soruşturma yürütülmüş müdür? Soruşturma açılmadı ise açılması düşünülmekte midir? Yükümlülüğünü yerine getirmeyen elektrik dağıtım şirketine herhangi bir yaptırım uygulanmış mıdır? Uygulanmadı ise uygulanması düşünülmekte midir?
  1. Manisa ilinin elektrik dağıtımından sorumlu şirketle yapılan ihale ne kadar süreliğine yapılmıştır? Söz konusu ihale bedeli ne kadardır?
  1. Kusurlu ve eksik ifa sebebiyle dağıtım şirketiyle yapılmış olan sözleşmenin iptali düşünülmekte midir?