Özel Sözleşmeli Öğretmen Mülakatlarını Sordu

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını Anayasanın 98. maddesi ve TBMM İçtüzüğünün 96 ve 99. maddeleri gereğince saygıyla arz ederim.

                                                                                                           Ecz. Özgür ÖZEL

                                                                                                          Manisa Milletvekili

 

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı 17/02/2017 tarihli duyurusuyla sözleşmeli öğretmenlerin başvuru ve atanmasıyla ilgili takvimi açıklamıştır. Bu takvimde ön başvuruların 15/03/2017 tarihinde başlayacağı belirtilmiş ve sözlü sınavların 24/04/2017 – 13/05/2017 tarihlerinde arasında bitmesi hedeflenmiştir.  ÖSYM’nin açıkladığı takvime göre Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın başvurularının Mart ayı içerisinde olduğu düşünüldüğünde, 24 Nisan’da başlayacak sözlü mülakatlarda atansın atanmasın tüm adaylar yeniden KPSS’ye başvurmak zorunda kalacak ve ciddi bir mağduriyet oluşacaktır.

 

Bununla ilgili olarak;

 

  1. Adayların sözlü sınava girecekleri merkezlerin açıklanma tarihiyle sözlü sınavların yapılmaya başlanması tarihi arasında neden 1 aylık gibi uzun bir süre vardır? Bu sürecin kısaltılması yönünde bir çalışmanız olacak mıdır?

 

  1. Olağanüstü Hal sürecinde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler sonucunda öğretmensiz kalan binlerce öğrenci varken öğretmen atamaları neden 2 aylık uzun bir sürece yayılmıştır? Bakanlığın gün gün olacak şekilde 01/03/2017 – 01/06/2017 tarihleri arasındaki çalışma planı nedir?

 

  1. Atanma süreci devam ederken eğitim alamayacak öğrenciler için önlem alınmış mıdır? Alındı ise ne gibi önlemler alınmıştır?

 

  1. Bugüne kadar çıkarılan KHK’lar ile 33.065 öğretmen ihraç edilmiş olmasına karşın söz konusu duyuruda 20.127 öğretmen alınacağı belirtilmiştir. Geriye kalan 12.938 öğretmen ne zaman atanacaktır?

 

  1. Öğretmen atama mülakatlarının, KPSS başvurusundan sonra olması planlı bir seçim midir? ÖSYM Başkanlığı ile görüşülerek mi bu tarihler belirlenmiştir?

 

  1. 2016 başvuru ücretleri baz alındığında (tek bir oturum için 55 TL) toplamda ataması yapılacak 20.127 öğretmenin KPSS’ye başvurması halinde 1 Milyon 106 bin 985 TL başvuru ücreti toplanacaktır. Bu rakamın ataması yapılan öğretmenlerin mağduriyetinin giderilmesi adına geri ödenmesi düşünülmektedir?