Özel Uluslararası Türkçe Olimpiyatları İçin Bastırılan Hatıra Paralarını Sordu

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Özgür Özel

Manisa Milletvekili

2012 yılında Uluslararası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları için 10. yıla özel 2 bin adet 50 lira değerinde hatıra ‘gümüş para’ ve 1 milyon adet 1 TL olarak iki şekilde madeni para bastırılmış ve basılan paraların üzerinde ‘İnsanlık El Ele’ sloganı ve Türkçe Olimpiyatları 10. yıl özel logosuna yer verilmiştir.

925 ayar gümüşten yapılan ve nominal değeri 50 TL olarak belirlenen hatıra paralar 100 TL fiyatla satışa sunulmuştur.  Söz konusu hatıra para için tedavül süresi olarak 30.05.2012-30.05.2014 tarihleri belirlenmiştir.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın “Sonuçları bu mükemmel bir vizyonu ortaya koyan Hocaefendi’ye saygılarımı arz ediyorum.” diyerek açılışını yaptığı 10. Uluslararası Türkçe Olimpiyatlarının ardından, 2013 yılındaki Dershane Krizi ile birlikte AKP-Cemaat çatışması ayyuka çıkmış ve bugün söz konusu olimpiyatların mimarı, Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ)/Paralel Devlet Yapılanması (PDY)” nın lideri olarak anılır olmuştur.

Dolayısıyla, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da müdahil olduğu FETÖ/PDY davasında karar verildiğinde ve FETÖ terör örgütü mahkemece de kabul edildiğinde “bir terör örgütü adına hatıra para” basılmış olacağı kesindir. Zaten hali hazırda AKP yetkilileri, söz konusu kişilerin bir “terör örgütü üyesi” olduklarını da defaatle ifade etmişlerdir.

Bu bağlamda;

  1. Söz konusu hatıra paralar için toplam ne kadar harcama yapılmıştır?
  1. İki ayrı şekilde ve toplamda 2000 adet basılan paralardan ne kadarı satılmıştır?
  1. Bu satışlardan elde edilen net kazanç ne kadardır?
  1. Söz konusu hatıra paralardan kalanlar nerede saklanmaktadır?
  1. Geçmişte de örneklerine rastlanıldığı üzere, önümüzdeki süreçte başka “terör örgütlerine” de benzer nitelikte hatıra paralar basılması düşünülmekte midir? Bu “terör örgütleri” hangileridir?
  1. Söz konusu “terör örgütlerinin” hatıra paralarının ne zaman basılması düşünülmektedir? Bir zaman planlaması yapılmış mıdır?

 

Soru Önergesinin Cevabı İçin

Uluslararası Türkçe Olimpiyatları İçin Bastırılan Hatıra Paraları