Özel’den Tüm Manisalılara Çağrı Deniz Baykal Manisa’ya Geliyor

ÖZGÜR ÖZEL’DEN TÜM MANİSALILARA ÇAĞRI DENİZ BAYKAL MANİSA’YA GELİYOR

Cumhuriyet Halk Partisi önceki dönem Genel Başkanı Deniz Baykal 18 Mart Cumartesi Manisa’ya geliyor.

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel 18 Mart Cumartesi günü Manolya Meydanı’nda Deniz Baykal’la yapacakları miting için çağrı yaptı. Cumhuriyet Halk Partisi önceki dönem Genel Başkanı Deniz Baykal ve CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel 18 Mart 2017 Cumartesi Manisa Manolya Meydanı’nda vatandaşlara seslenecek.

Deniz Baykal, 2009 yılında Genel Başkan olarak Manisalılara emanet ettiği Özgür Özel ile birlikte 8 yıl sonra tekrar Manolya Meydanı’nda bir araya gelecek ve halka seslenecek.  Genel Başkan Yardımcılarından Grup Başkanvekillerine kadar tüm kadroları ile aktif bir referandum süreci planlayan Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye’nin dört bir yanında eş zamanlı mitinglerine devam ediyor. Bu kapsamda 18 Mart Cumartesi günü Deniz Baykal Manisalılarla buluşacak.

CHP’li Özgür Özel konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Parlamenter sisteminin önemini, Başkanlık sisteminin ülkeye getireceği felaketleri en iyi anlatan kişilerden biri olarak önceki dönem Genel Başkanımız Sayın Deniz Baykal’ın Manisalılarla buluşması, Cumartesi günü gerçekleşecek bu miting son derece önemli. Bundan tam on dört yıl önce Meclis 1 Mart tezkeresini, yabancı askerlerin Türkiye’de konuşlanarak, Kuzey Irak’tan geçerek Irak’a yapılacak olan kara operasyonunun yapılıp yapılmayacağını, Silahlı Kuvvetlerin buna destek verip vermeyeceğini konuşmuştu.  O gün geçmiş dönem Genel Başkanımız Sayın Deniz Baykal’ın, Parlamentoda parlamenter sistemin verdiği olanaklarla ve Meclisi yöneten Başkanın 3 kez süresini uzatarak bir saate varan son derece etkili, son derece akılcı ve son derece duygusal konuşmasıyla Parlamento, iktidar partisinin çoğunluğuna rağmen, doğru bir karar verdi ve o gün tezkere geçmedi. 1 Mart 2003’te Irak Tezkeresi görüşülürken, Deniz Baykal’ın o gün yaptığı bu konuşma, AKP’nin o dönemki Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatına rağmen, tezkerenin Meclis’ten geçmesine engel oldu.   Daha sonra yapılan pek çok hata Irak’ta milyonlarca insanın ölmesine, evinden barkından olmasına, Irak’ta rejimin değişmesine sebebiyet verdi ama hiç değilse Parlamento o gün verdiği kararla kendi topraklarından yabancı askerlerin postallarıyla gidip de Irak operasyonunu yapmasına, limanlarını kullanmasına engel olmuştu. Eğer, 16 Nisanda oylanacak 18 maddelik Anayasa değişikliği 1 Mart 2003’ten önce görüşülmüş ve kabul edilmiş olsaydı seçilmiş olan başkanın iradesiyle 1 Mart tezkeresine, Meclisin “hayır” dediği her şeye “evet” denecek ve Türkiye ve Silahlı Kuvvetler hem çok sayıda kayıp verecek hem de tarihî bir ayıba imza atılacaktı. İşte bu nedenle 16 Nisan günü yapılacak olan oylama bir parti meselesi değil, bir memleket meselesi diyoruz ve bunu anlatmaya devam ediyoruz. Bakanlık yapmış, ana muhalefet partisi liderliği yapmış, devlet adamı kimliği her zaman ön planda olan Deniz Baykal işte bu rejim değişikliğinin handikaplarını, doğuracağı sonuçları Cumartesi günü Manisalılara anlatacak. Tüm halkımızı Cumartesi günü saat 17.30’da “Neden Hayır?”  demeleri gerektiğini anlatacağımız mitingimiz için Manolya Meydanı’na bekliyoruz.” dedi.