Özel: “Çocuklara Garsonluk Yapmak Bizim İçin Onurdur”

IMG_1130 Özel: "Çocuklara Garsonluk Yapmak Bizim İçin Onurdur"Meclis Başkanlığı’nın 23 Nisan Resepsiyonunu iptal etmesi üzerine karara tepki gösteren CHP, TBMM’de çocukların katılımıyla alternatif bir resepsiyon yapma kararı almıştı. Cumhuriyet Halk Partisi, Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın CHP’nin resepsiyonu için “garson vermem” kararı karşısında da geri adım atmadı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel “23 Nisan’da çocuklara garsonluk yapmak bizim için onurdur” dedi.

///

TBMM Başkanlığı’nın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda geleneksel olarak yapılan resepsiyonu artan terör olayları nedeniyle iptal etmesi üzerine, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, grup adına hafta başında TBMM bahçesinde alternatif bir 23 Nisan resepsiyonu yapmak için TBMM Başkanlığı’na başvurmuştu. Ancak TBMM Başkanı Kahraman resepsiyona onay vermeyerek “size garson vermem” dedi.

RESEPSİYONUN İPTALİ TÜM TÜRKİYE’DE TEPKİYLE KARŞILANDI

Özgür Özel konuyla ilgili yaptığı açıklamada;  Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın 23 Nisan resepsiyonunu iptal etmesinin tüm Türkiye’de tepkiyle karşılandığını savunarak, CHP’nin vereceği resepsiyona ilişkin Kahraman ile telefonda konuştuğunu, aralarında uzunca bir tartışma yaşandığına değindi.

CHP’NİN ÇOCUKLARLA YAPACAĞI RESEPSİYONDAN RAHATSIZ OLDULAR

Kahraman’a, “çocuklara uygun ikramlarla ve ortak acılarımıza saygılı 23 Nisan resepsiyonu yapacaklarını” söylediğini anlatan Özel; ilk önce olumsuz bir yanıt almadıklarını, ancak daha sonra Kahraman’ın gayriresmi kanallarla “bunu uygun bulmadığını” bildirdiğini kaydetti. Özel, İsmail Kahraman’ın “Meclis Başkanı olarak benim yetkim var, iptal ederim.” dediğini, ancak Başkanlık Divanı toplanmadan Kahraman’ın böyle bir karar alamayacağını belirtti.

Özel, “Biz kendisine ‘Bunu neye dayanarak yaptığını’ sorunca, ‘ben milli iradeyim’ dedi. Biz gayri milli irade değiliz, bizi buraya yollamış 10 milyonun üzerindeki seçmenimizin oylarını kendisine hatırlattık. Tek başına böyle bir karar alamayacağını söyledik. Meclisin sadece ona ve partisine değil, tüm partilere hizmet etmek gibi sorumluluğu olduğunu söyledik. Ayrıca Kahraman, bahçedeki ikramın kendi resepsiyonuna alternatif olmasından da rahatsızlık duyduğunu söyledi. ” ifadesini kullandı.

BİZ ONUR DUYARIZ

Özgür Özel; “Biz, bir imkan tanımayacaksa dışarıdan getireceğimiz meyve sularımızı, çocuklar için ikramlarımızı getirebileceğimizi, kendisi garson görevlendirmiyorsa bu görevi kendimizin yapacağını, oradaki down sendromlu, engelli, her yaştan, Türkiye’nin her yerinden gelmiş cıvıl cıvıl çocuklara garson olarak hizmet etmenin bizim için gurur olacağını söyledik. Kendisi ‘kendinize yakıştırıyorsanız yapın’ dedi. Biz bunu Sayın Kahraman’a yakıştırmadık. Ama çocuklara hangi hizmet yapılacaksa CHP’nin herhangi bir milletvekili, Genel Başkanı dahil bunu büyük bir onur olarak kabul eder. Bizim partimizin kurucusu dünyanın tek çocuk bayramını çocuklara armağan etmiş. Biz bu bayramın, 23 Nisan’ın ne demek olduğunu, parlamenter demokrasinin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz, buna uygun davranmaya devam edeceğiz.”