Özgür Özel’den Anlamlı Kadınlar Günü Mesajı

ÖZGÜR ÖZEL’DEN ANLAMLI KADINLAR GÜNÜ MESAJI

CHP’Lİ ÖZEL: “KADINLAR NE KADAR ÖZGÜRSE TÜRKİYE O KADAR ÖZGÜRDÜR” 

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü nedeniyle yayınladığı mesajında kadınların mücadelelerini artık en ön saflarda yürüttüklerini söyleyerek; “Şunu çok iyi biliyoruz ki; zor dönemlerde kadınlar öne çıkıyor, kadınlar isyana duruyorsa aydınlık ve umut dolu yarınlar yakındır! Kadınlar ne kadar özgürse Türkiye de o kadar özgürdür.” dedi. 

Özel’in mesajı şöyle:

“8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü yüzlerce yıllık bir mücadelenin adı ve kadınların ayrımcılığa, haksızlıklara ve adaletsizliğe karşı haykırışlarının bir simgesidir.

Ancak, hala ülkemizde ve dünyada milyonlarca kadın şiddete maruz kalmakta, açlık ve yoksulluk içinde yaşamını sürdürmektedir. Kadınlar hala toplum içinde var olma mücadelesi vermektedir. Kadınlar hala dünyanın her yerinde seslerini duyurabilmek, eşit yurttaşlar olabilmek için büyük bedeller ödemektedir. Ülkemizde de son 14 yılda AKP iktidarı tarafından adeta “kadın düşmanı” bir anlayış ile hayata geçirilen politikalar kadınları yasalar önünde eşitmiş gibi gösterirken, onların gündelik hayatta yok sayılmalarına neden olmuştur. AKP iktidarı kadına haklarını vermek bir yana kadını aşağılayan, yok sayan anlayışın öncüsü konumuna gelmiş, bu dönemde kadın cinayetleri katlanarak artmıştır.

Her gün onlarca kadın sokakta, ailede şiddete maruz kalmakta ve kadın cinayetleri ise vicdanlarımızın kara lekesi, ülkemizin yüz karası olarak karşımızda durmaktadır. Unutmamalıdır ki, kadın cinayetleri politiktir ve “kadın-erkek eşit değildir” diyenler, “mırıldanabilirsin” diyenler adeta bu vahşete davetiye çıkartmaya devam etmektedir. Bizler bu anlayış ile mücadeleye devam edecek, Özgecan’ı ve öldürülen tüm kadınları unutmayacak, unutturmayacağız.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizler özgür kadınların, özgür toplumlar yaratacağına olan inançla kadınların mücadelesine her dönemde omuz verdik ve onların bu mücadelesinin sesi olmaya, sözü olmaya gayret ettik, etmeye de devam edeceğiz.

Bilinmelidir ki; bugün geleceğimizi inşa etmek için kadınlar canla başla mücadele ediyorlar.  Rize’nin Çamlıhemşin İlçesinden, Artvin Cerattepe’ye, Manisa’nın Yırca’sından, İstanbul’a, Bergama’ya, Ilısu’dan, Adana’ya, Ankara’ya Türkiye’nin dört bir yanında kadınlar haykırıyor ve mücadelelerini artık en ön saflarda yürütüyorlar.

Şunu çok iyi biliyoruz ki; zor dönemlerde kadınlar öne çıkıyor, kadınlar isyana duruyorsa aydınlık ve umut dolu yarınlar yakındır! Kadınlar ne kadar özgürse Türkiye de o kadar özgürdür. 

Toplumun her alanında cinsiyet ayrımcılığının bittiği ve kadın cinayetlerinin son bulduğu daha çağdaş, daha özgür ve daha güçlü bir ülke olmanın özlemi ile tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyor, bir kez daha haykırıyoruz; Kadın erkek eşitliğinin fıtrata aykırı olduğunu söyleyenlere inat: YAŞASIN KADINLAR”