Sn. Hüsnü Bozkurt Ve Yönetimi İle Görüştük

CHP Grup Başkanı ve Genel Başkan Adayı Özgür Özel, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Hüsnü Bozkurt’un kendisini ziyaretinin ardından; “Atatürkçülerin, Cumhuriyetçilerin baktığında “Evet CHP’yi bu kadrolar yönetmeli’ dediği kadrolarla siyaset yapacağımızı ve ADD mensuplarının, Atatürkçülerin kendilerini bulacakları yönetim kadrolarının CHP’yi, Cumhuriyet’in 100. yılında yöneteceğini müjdelemek istiyoruz” dedi. Bozkurt ise “Atatürk’ün ‘Arkadaşlar yarın Cumhuriyeti kuracağız’ dediği günün 100. yılında Cumhuriyet mitingi değil, Filistin mitingi yapan bir anlayışla hesabımız. Başka kimse ile değildir. Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı olarak söylüyorum. Türkiye bu yönetimden mutlaka kurtulmalıdır” diye konuştu.

Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Hüsnü Bozkurt, bugün CHP Grup Başkanı ve Genel Başkan adayı Özgür Özel’i ziyaret etti. Özel şunları söyledi:

“15 Eylül günü, CHP Genel Başkanlığına adaylığımı açıkladığım ve tutum belgemizi kamuoyu ile paylaştığım günden sonra ilk kurumsal ziyaretimizi Atatürkçü Düşünce Derneği’ne gerçekleştirmiştik. O gün de söylemiştim. Bugün de tekrar etmekte hiçbir mahsur görmüyorum. Bu özel ve bilinçli bir tercihti. Çünkü Atatürk’ün kurduğu partinin, Cumhuriyet’in 100. yılında, 100. Yılını kutlayan partinin genel başkanlığına aday olan kişi ve kadrolarının ilk gitmesi, ziyaret etmesi ve kamuoyu önüne ilk çıkması gereken yerin Atatürkçü Düşünce Derneği olduğunu değerlendirdik. Ve Sayın Genel Başkanımız Hüsnü Bozkurt’u aramıştık. Ve kendisi de büyük bir nezaketle bizi davet ettiler. O ziyaretimizi gerçekleştirdik.

O günden sonra çok sayıda kurumsal ziyaret gerçekleştirdik. O günden sonra hepinizin izlediği gibi Türkiye’nin dört bir yanında il kongrelerimize gittik. Yine Türkiye’nin dört bir yanında il ziyaretlerini gerçekleştiriyoruz. Yaptığımız bütün ziyaretlerde CHP’nin bugün içinde bulunduğu durumu, Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu, çözüm önerilerimizi paylaşıyoruz.

Bunu konuşurken iki önemli vurgumuz var. Vurgularımızın en başında geleni, Cumhuriyet’i var eden Cumhuriyet’i kuran kurucu kadrolara, kurucu değerlere bağlılığımızı, altı oka bağlılığımızı, altı okun tarihsel olarak gerekliliğini ve haklılığını ifade ederek, kurumsal olarak sahiplendiğimizi ve bugünün şartlarında altı okun her birini aşındırmadan geliştirmemiz gerektiğini ifade ediyoruz.

CHP’nin örneğin laiklik konusunda çekingen, edilgen bir tutumda bulunmasını asla kabul edemeyeceğimizi; tüm altı okumuzun altısına birden sahip çıkmamızı, ama son süreçte en çok ihmal edilen laiklik ile ilgili hassasiyeti ısrarla vurguladığımızda bunun tüm kamuoyunda çok ciddi şekilde memnuniyetle karşılandığını görüyoruz. Laiklik, sadece Cumhuriyet’i var eden kadroların bir tercihi değil bugün Türkiye’de, bu topraklar üzerinde iç savaşlar yaşanmıyorsa, bu topraklar üzerinde mezhep savaşları yaşanmıyorsa, insanların tercihlerinden dolayı kanları dökülmüyorsa bunu, hem bu toprakların yetiştirdiği en büyük devrimci Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, hem de laiklik ilkesine borçlu olduğumuzun altını önemle çizmek istiyoruz.

Bundan sonraki süreçte CHP, sosyal demokrat bir parti olarak, sol bir parti olarak kuruluş sürecine, kurucularına, kuruluş değerlerine sahip çıkan bir parti olarak yoluna devam edecek. Elbette CHP’nin nasıl yönetileceğine, tutum belgemizde içerik kazandırmıştık. Hangi kadrolarla yönetileceğimizi soranlara; ‘Genç kadrolar’, ‘yeni kadrolar’, ‘örgütümüzün kendini göreceği kadrolar’ diyoruz. Atatürkçülerin, Cumhuriyetçilerin baktığında “Evet CHP’yi bu kadrolar yönetmeli’ dediği kadrolarla siyaset yapacağımızı ve ADD mensuplarının, Atatürkçülerin kendilerini bulacakları yönetim kadrolarının CHP’yi, Cumhuriyet’in 100. yılında yöneteceğini müjdelemek istiyoruz.

Kurultayımıza 10 gün kala buradan şu çağrıyı da yapmak isteriz. Türkiye’nin dört bir yanında seçilmiş 1200 tane delegemiz var. Atatürkçü Düşünce Derneği üyesi çok sayıda delegemiz de var.  Bu ziyaretimizle birlikte 1200 delegemize birden şunu söylemek isterim. İki hafta sonra bugün, siz, memleketinizden buraya gelmiş ve geri dönmüş olacaksınız. Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında CHP’yi yönetecek kadroları ve genel başkanı belirlemiş olacaksınız. Lütfen gelmeden önce, ilinizdeki aklına, vicdanına güvendiğiniz insanlarla konuşun… O ilde, yüreğindeki Atatürk ve Cumhuriyet sevgisinden endişe etmediğiniz herkesle konuşun. Onların değişim ile ilgili ne düşündüklerini, CHP’nin ideolojisi ile ilgili ne düşündüklerini, bundan sonra CHP’nin nasıl yönetilmesi gerektiği ile ilgili ne düşündüklerini konuşun. Ve CHP’nin geleceğini belirlemek üzere buraya gelin. Gereğini yapın. Memleketinize gittiğinizde yüreğinizin çok daha rahat ettiğini, CHP’yi emin ellere, emin kadrolara emanet etmiş olarak memleketlerinize döneceğinize size taahhüt ediyoruz. Bundan sonraki dönemin CHP açısından çok daha iyi bir dönem olacağını söylüyoruz.”

Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Bozkurt ise şunları söyledi:

“15 Eylül günü bize, ilk kurumsal ziyaretini yapma hassasiyetini göstermesi, Sayın Özgür Özel’e, Atatürkçü Düşünce Derneği olarak gerçekten bizi gönendiren bu davranışı için teşekkür borçlu olduğumuzu ve bu iadei ziyareti de mutlaka zamanında yapmamız gerektiğini düşünerek, bugün gerçekleştiriyoruz.

Biz bir demokratik kitle örgütüyüz. Elbette hiçbir siyasi partinin arka bahçesi yahut ön bahçesi değiliz ama biz Atatürk’ün adını taşıyan, Türkiye’deki tek demokratik kitle örgütüyüz. Ve bu örgüt, 34 yıldır Türkiye’de, fikir üretiyor, düşünce üretiyor; siyasete yol göstermeye gayret ediyor. Kurucu genel başkanımız Muammer Aksoy, Türkiye’nin ak saçlı bilgesi; kurucumuz Bahriye Üçok, çok değerli üyelerimizden sevgili Uğur Mumcu ve Genel Başkan Yardımcımız Ahmet Taner Kışlalı… Atatürkçü Düşünce Derneği üyeleri, Genel Başkanı, Genel Başkan Yardımcısı ve kurucusu olarak; katledildiler, dinci-faşist çetelerce. Bu nedeni bir borcumuz var bizim. Bizim varlık nedenimiz, bugünün Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti gibi ülkemizi bu felaketli gidişten esirgemek, bu yolda mücadele etmek.

Türkiye’nin çıkış yolu Atatürkçü düşüncedir. Bunu partiler üstü olarak söylemek isterim. Atatürkçülük, Atatürk’ün bizzat kendisinin 4. CHP Kurultayı’nda tanımladığı Kemalizm’in, o güne göre geleceğin dünyasında ne kadar değerli olduğunu zaman göstermiştir. O nedenle, elbette sayın Özgür Özel’in şahsında, onun değerli arkadaşlarına; çıktıkları bu yolda, ülkemiz için olumlu sonuçlar üretecek bir süreç yaşamalarını diliyoruz. Bu olumlu sonucun da yeniden Atatürk Cumhuriyeti’nin hayata geçirilmesi ile mümkün olacağını düşünüyoruz. Eğitiminden sağlığına, dış politikasından ekonomisine kadar… Az önce sayın başkanım söylediler. 342 şubemiz, 70 temsilciliğimiz ve 70 bini aktif olmak üzere 200 bine yakın üyemiz ile gerçekten çok değerli ve önemli bir demokratik kitle örgütü olduğumuzu biliyoruz… Biz bu değişimciler ya da Kemal Kılıçdaroğlu mu Özgür Özel mi tartışmasının içinde değiliz. Sadece bir şey söylemek istiyoruz: Türkiye elden gidiyor. Cumhuriyet’in 100. yılı. Cumhuriyet’in 100. yılını unutmak isteyen, Atatürk’ün ‘Arkadaşlar yarın Cumhuriyeti kuracağız’ dediği günün 100. yılında Cumhuriyet mitingi değil, Filistin mitingi yapan bir anlayışla hesabımız. Başka kimse ile değildir. Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı olarak söylüyorum. Türkiye bu yönetimden mutlaka kurtulmalıdır.

Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı olarak siyasetin tamamen dışındayız, ama ülke siyasetinin tam göbeğindeyiz. Kendilerine bu yolda ülkemiz için en olumlu sonucun olabileceği bir süreç diliyorum.”