Uğur Mumcu’ nun Katledilişinin 22. Yılı

Bugün, 1993 yılında hunharca katledilen bu ülkenin sakıncalı piyadesi, devrimci gazeteci,  tam bağımsız Türkiye’nin, gericiliğe karşı mücadelenin, cesur gazeteciliğin, laikliğin ve demokratlığın simgesi Uğur Mumcu’nun ölümünün üzerinden tam 22 yıl geçti.

Bugün; yine demokrasiye hasretiz.

Bugün; yine adalete hasretiz.

Ülkemizde son 100 yıl içinde 60’tan fazla gazeteci siyasi cinayetler sonucu öldürüldü. Bugün Mumcuların, İpekçilerin, Aksoyların, Kışlalıların, Göktepelerin ve Dinklerin failleri hala bulunmadı, faili meçhuller karanlıkta bekliyor. Bu cinayetlerin aydınlatılması için bugüne kadar hiçbir şey yapılmadığı gibi zaman aşımına da göz yumanların yönettiği bu ülkede; belki de bugün o cesur kalemler yaşasaydı hepsi “içeride” olacaklardı, biliyoruz! Çünkü, bundan yıllar önce muhalifler tek tek öldürülürken, bugün gerçekleri söyleyenlerin, onlar gibi düşünmeyenlerin, muhalif olanların tek tek cezaevine konulduğuna şahit oluyoruz.

Her yıl Ocak ayında olduğu gibi yine bir Adalet ve Demokrasi haftasındayız ve bu yıl teması “Suçlular ve Güçlüler” olarak belirlenen bu haftada ülkemizin karanlık yüzü ile bir kez daha yüzleşiyoruz.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak; faili meçhul cinayetlerin aydınlanması için verdiğimiz her araştırma önergesinin tek tek reddedildiği “unutuşun kolay ülkesinde”;  Mumcu’ları unutmamak ve unutturmamak için mücadele etmeye kararlılıkla devam ediyoruz.

Zaman aşımına uğrayan, açığa çıkartılmamış her faili meçhulden de elbet hesap sorulacağına, bu ülkeyi bataklığa sürükleyen tüm suçluların ise bir gün mutlaka adalet önünde hesap vereceklerine yürekten inanıyoruz. Aydınlık günler çok yakında, biliyoruz!

Faili meçhul tüm cinayetlerin aydınlatıldığı bir Türkiye özlemi ile ölümünün 22. yılında, bir gün bile olsa gerçeği söylemekten vazgeçmeyen usta gazeteci Uğur Mumcu’yu saygı ve hasretle anıyorum.

Uğur Mumcu ölümsüzdür!

“Bir gün mezarlarımızda güller açacak ey halkım, unutma bizi…

Bir gün sesimiz, hepinizin kulaklarında yankılanacak ey halkım, unutma bizi.”

Unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız!

Saygılarımla,

Ecz. Özgür ÖZEL

MANİSA MİLLETVEKİLİ

CHP PARTİ MECLİSİ ÜYESİ