Özel Yeni TBMM Hizmet Binasının Granitle Kaplanmasını Sordu

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın TBMM Başkanı İsmail Kahraman tarafından yazılı olarak yanıtlandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Özgür Özel

Manisa Milletvekili

2014 yılı Mart ayında kullanılma başlanan yeni TBMM Hizmet Binası’nın içi ve dışı tamamen granitle kaplanmıştır. Ayrıca, bina akıllı bina olarak tasarlandığı için çok miktarda kablonun döşeli olduğu ifade edilmiştir. Granit radyoaktif nitelikli bir inşaat malzemesi olduğu için aşırı granit kullanılan binaların insan sağlığına zararlı olabildiği bilinmektedir. Ayrıca, yüksek miktarda elektro manyetik alana maruz kalmak da kalıcı sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Bu bağlamda,

  • TBMM Yeni Hizmet Binası’nın iç ve dış yüzey alanları kaç metrekaredir? İç ve dış alanlarda kullanılan granit kaplamanın miktarı ve oranı ne kadardır?
  • Bu binada granit kaplamalardan kaynaklanan herhangi bir radyasyon ölçümü yapılmış mıdır? Yapıldı ise tespit edilen radyasyon miktarları ne kadardır? Herhangi bir ölçüm yapılmadı ise yapılmama gerekçesi nedir?
  • Binaya döşenmiş olan elektrik kablolarından, kalitesiz kablo izolasyonundan ya da binanın bodrum katında yer aldığı ifade edilen baz istasyonlarından kaynaklanan herhangi bir elektromanyetik kirlilik ölçümü yapılmış mıdır? Yapıldı ise elde edilen sonuçlar ne olmuştur? Yapılmamış ise yapılmama gerekçesi nedir?

SORU ÖNERGESİNİN CEVABI İÇİN:

Yeni TBMM Hizmet Binasının Granitle Kaplanması